Πέμπτη 27 Οχτώβρη 2022
Σελίδα 20
EUROCUP
Δεν έφτανε η ανατροπή για τον Προμηθέα

Παρά την αντεπίθεση, με την οποία κατάφερε να γυρίσει από το -20, ο Προμηθέας Πάτρας τελικά δεν απέφυγε την ήττα από την Μπούντουσνοστ με 95 - 89 στην παράταση (καν. αγώνας 81-81) για την 3η αγωνιστική του ομίλου του στο Eurocup. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους Πατρινούς που με ρεκόρ 2 νίκες - 1 ήττα παραμένουν ψηλά στη βαθμολογία. Οι Πατρινοί, μετά από μια κακή εμφάνιση για τρεις περιόδους που τους έφερε στο -20 λίγο πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (67-47 στο 27'), έδειξαν αντίδραση στην τελευταία. Βελτιώνοντας την άμυνα και παρουσιάζοντας αποτελεσματικότητα στην επίθεση ο Προμηθέας, με μπροστάρη τον Νίκο Γκίκα, κατάφερε να ροκανίσει την εις βάρος του διαφορά και να ανατρέψει τα δεδομένα, με την κανονική διάρκεια να βρίσκει τους δύο αντιπάλους ισόπαλους. Ωστόσο στην παράταση οι γηπεδούχοι, δείχνοντας χαρακτήρα σε συνδυασμό με την κούραση της ελληνικής ομάδας, κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.