Σελίδα 26
SUPER LEAGUE 1
Κερδισμένος ο Παναθηναϊκός στην αυλαία του α' γύρου

Eurokinissi Sports

Με τον Παναθηναϊκό πρωταθλητή χειμώνα και μεγάλο κερδισμένο - χάρη στην ισοπαλία στο ντέρμπι μεταξύ Ολυμπιακού και ΑΕΚ - ολοκληρώθηκε ο α' γύρος της Super League 1 με τη 13η αγωνιστική. Το πρωτάθλημα διακόπτεται για περίπου έναν μήνα λόγω του Μουντιάλ του Κατάρ (20 Νοέμβρη - 18 Δεκέμβρη) και αναμένεται να ξαναρχίσει στις 21 ή 28 Δεκέμβρη.

Στο «Απόστολος Νικολαΐδης» ο Παναθηναϊκός διεύρυνε το αήττητο σερί του (12 νίκες - 1 ισοπαλία) επικρατώντας του Ατρόμητου με 2-0 (Ιωαννίδης 80', Μάγκνουσον 90'+4) και σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα στο ντέρμπι μεγάλωσε στους 8 βαθμούς τη διαφορά του στην κορυφή. Παρότι οι «πράσινοι» έπαιξαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με παίκτη παραπάνω (αποβλήθηκε στο 35' ο Ερλινγκμαρκ για τους Περιστεριώτες με δύο κίτρινες κάρτες) δυσκολεύτηκαν πολύ να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά στα τελευταία λεπτά βρήκαν τις λύσεις.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής Ολυμπιακός και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0 στο Φάληρο, παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες για γκολ, χάνοντας αμφότεροι βαθμολογικό έδαφος. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο καθώς και στα τελευταία λεπτά υπερείχε η «Ενωση», χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες (με τους Λιβάι Γκαρσία, Αραούχο και Ρότα), ενώ ο Ολυμπιακός στο δικό του καλό διάστημα, στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι το 75' περίπου, είχε ακυρωμένο γκολ (για οφσάιντ) του Χάμες Ροντρίγκες στο 59' και «άγγιξε» το 1-0 στο 74' με μεγάλη διπλή ευκαιρία των Παπασταθόπουλου και Χάμες. Και οι δύο ομάδες φωνάζουν για τη διαιτησία.

Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχώρισε η νέα επιβλητική νίκη του Αρη, 4-0 επί του ΠΑΣ στα Γιάννενα (Φαμπιάνο 60' πέναλτι, Ενκουλού 79', Οντουμπαγιό 81', Πάλμα 90'+3). Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον ΠΑΟΚ, 3-0 τον Βόλο στην Τούμπα (Ολιβέιρα 28' πέναλτι, Ζίβκοβιτς 30', Ντάγκλας Αουγκούστο 62' πέναλτι), ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι με τον Μπαριέντος στο 44' και διαμαρτύρονται για τη διαιτησία.

Σημαντικό «διπλό» που τον ανέβασε βαθμολογικά πήρε ο Παναιτωλικός στη Φθιώτιδα, 3-1 τη Λαμία (Καρέλης 7' πέναλτι, 30', Πέδρο 90'+7 - Ντε Βινσέντι 11'). Στην κόντρα των ουραγών, στο Ηράκλειο, ο ΟΦΗ νίκησε τον Λεβαδειακό με 2-1 (Νέιρα 74', Ντουρμισάι 82' - Ντουρμισάι 2' αυτογκόλ) παίρνοντας βαθμολογική ανάσα. Στην Τρίπολη ο Αστέρας νίκησε 1-0 τον Ιωνικό (Σίτο 18').

• Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 37, ΑΕΚ 29, Ολυμπιακός 25, ΠΑΟΚ 25, Βόλος 24, Αρης 21, Παναιτωλικός 16, Ατρόμητος 15, Αστέρας Τρίπολης 13, ΟΦΗ 10, ΠΑΣ Γιάννινα 9, Λαμία 8, Ιωνικός 7, Λεβαδειακός 7.