Πέμπτη 12 Γενάρη 2023
Σελίδα 21
EUROLEAGUE
Νέα δοκιμασία για τον Ολυμπιακό

Να επανακάμψει άμεσα μετά την ήττα από τη Μονακό, που τον έριξε από την κορυφή της Euroleague, καλείται απόψε ο Ολυμπιακός, και πάλι εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Βίρτους Μπολόνια για τη 19η αγωνιστική (21.30 - Novasports Prime). Οι πρωταθλητές Ελλάδας με 11-7 συντελεστή έπεσαν 4οι, ισοβαθμώντας με τις Μπαρτσελόνα, Φενερμπαχτσέ και Μπασκόνια, και στο αποψινό ματς θέλουν τη νίκη για να παραμείνουν στην τετράδα, που δίνει πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Αλλωστε ψάχνουν και αντίδραση για ψυχολογικούς λόγους μετά την ήττα στο Μονακό, ενόψει της ακόμα πιο δύσκολης συνέχειας στην διοργάνωση. Στις δηλώσεις του πριν το ματς στην Μπολόνια, ο τεχνικός των «ερυθρολεύκων» Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκαθάρισε ότι θα είναι εντελώς διαφορετικό απ' ό,τι το προηγούμενο, απέναντι σε μια ομάδα με αρκετό ταλέντο και βάθος στο ρόστερ, η οποία θέλει να διατηρήσει τις ελπίδες της για μια θέση στην πρώτη οκτάδα.

Σκεπτικισμού συνέχεια στον Παναθηναϊκό

Συνέχεια στο κλίμα εσωστρέφειας έδωσε η νέα ήττα του Παναθηναϊκού, από τη Φενερμπαχτσέ με 94-88 στην παράταση στο ΟΑΚΑ (78-78 στην κανονική διάρκεια), που έριξε τους «πράσινους» στο 6-12, στη 17η και προτελευταία θέση της Euroleague. Αυτήν τη φορά βέβαια ο Παναθηναϊκός, που είχε και πολλά παράπονα για τη διαιτησία σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (45 έναντι 31), με καλή αμυντική λειτουργία και βασικά ατού της ομάδας σε εξαιρετική μέρα (Μπέικον 27 πόντοι, Πονίτκα 14 π., Γκουντάιτις 10 π.). Οι «πράσινοι» είχαν έτσι το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο τα λάθη στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση έφεραν τη νέα ήττα.