ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΥΠΕΛΛΟ
Εκλεισαν την τετράδα ΠΑΟΚ και Λαμία

Η ισοπαλία στο ντέρμπι της Λεωφόρου έστειλε τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά του Κυπέλλου

INTIME SPORTS

Με τον ΠΑΟΚ να ολοκληρώνει το έργο του στη Λεωφόρο, αποκλείοντας τον Παναθηναϊκό, και τη Λαμία να προκρίνεται με δεύτερη νίκη επί του Απόλλωνα Παραλιμνίου, έπεσε χθες η αυλαία της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου. Οι νικητές των δύο αυτών ζευγαριών θα αναμετρηθούν στα ημιτελικά, όπου - θυμίζουμε - θα κοντραριστούν επίσης ΑΕΚ και Ολυμπιακός στο άλλο ζευγάρι.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δίνει το «παρών» σε ημιτελική φάση Κυπέλλου για 7η συνεχόμενη χρονιά, ενώ η ομάδα της Φθιώτιδας για 4η φορά στην ιστορία της θα διεκδικήσει την πρόκριση στον τελικό.

Στο τρίτο μεταξύ τους ματς μέσα σε μία βδομάδα, Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο «Απόστολος Νικολαΐδης» στον επαναληπτικό προημιτελικό, αποτέλεσμα που έδωσε την πρόκριση στον ΠΑΟΚ μετά τη νίκη του στην Τούμπα με 2-0 στον πρώτο αγώνα. Σε ένα ματς ανοιχτό στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με γρήγορο ρυθμό, ευκαιρίες εκατέρωθεν αλλά και αρκετή ένταση, οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Τσέριν στο 18' και λίγο πριν την ανάπαυλα έχασαν σημαντική ευκαιρία με τον Σπόραρ να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς, δημιούργησαν ευκαιρίες, είχαν και ακυρωμένο γκολ, με τον Νάρεϊ να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ από το VAR, και εν τέλει βρήκαν το αποφασιστικό γκολ της ισοφάρισης στο 78', με τον Ολιβέιρα να ευστοχεί σε πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Τσέριν με χέρι μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε, με τα δυνατά μαρκαρίσματα να κυριαρχούν στις προσπάθειες των δύο ομάδων, ενώ ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τόμας.

Στη Φθιώτιδα η Λαμία, μετά το υπέρ της 2-1 στον πρώτο προημιτελικό, νίκησε ξανά την ομάδα - έκπληξη της φετινής διοργάνωσης, τον Απόλλωνα Παραλιμνίου, τη φορά αυτή με σκορ 4-2 (Ασκόφσκι 20', Πάβλοβετς 25', Τζελίδης 39' αυτογκόλ, Τσιλούλης 90'+3 - Κουτζαβασίλης 8', Λεντίς 86'). Οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν γρήγορα τον αιφνιδιασμό του 0-1 από τον Απόλλωνα και πέτυχαν την ανατροπή πριν βγει το ημίχρονο, καθιστώντας έτσι τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του επαναληπτικού.

Δεσπόζουν οι κόντρες σε Βόλο και Φάληρο (2022-12-15 00:00:00.0)
Αμετάβλητη η κορυφή (2017-12-12 00:00:00.0)
Ξεχώρισαν οι κυανέρυθροι (2005-03-01 00:00:00.0)
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ (2005-01-26 00:00:00.0)
Εκπλήξεις... 5 αστέρων (1997-12-04 00:00:00.0)
Ματ του Μπέλλη (1996-02-29 00:00:00.0)