Τετάρτη 30 Αυγούστου 2023
Σελίδα 21
ΕUROVOLLEY AΝΔΡΩΝ 2023
Πλήρωσε τα λάθη της η Εθνική

Πληρώνοντας τα λάθη της σε κρίσιμα σημεία, η Εθνική ανδρών ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις της στο φετινό Eurovolley, χάνοντας με 3-2 σετ (25-16, 27-29, 21-25, 25-21, 15-13) από το Ισραήλ στην πρεμιέρα του ομίλου που διεξάγεται στο Τελ Αβίβ. Στον ίδιο συμμετέχουν επίσης η Πορτογαλία, η Τουρκία, η Ρουμανία και η Γαλλία, με τις τέσσερις πρώτες ομάδες να προκρίνονται στην επόμενη φάση.

Στο χθεσινό παιχνίδι το ελληνικό συγκρότημα, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ, βελτιώνοντας την απόδοσή του προηγήθηκε με 2-1 και έχασε στις λεπτομέρειες το τέταρτο σετ, όπου οι οικοδεσπότες ισοφάρισαν. Στο τάι μπρέικ η Εθνική είχε την τύχη στα χέρια της, προηγούμενη με 13-11, αλλά δεν είχε απάντηση στους τέσσερις συνεχόμενους πόντους των αντιπάλων, που γύρισαν το σετ. Να σημειωθεί ότι η ελληνική ομάδα φωνάζει για τη διαιτητική απόφαση στην τελευταία φάση.