ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ
MOYΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2023
Δεν άντεξε και αποκλείστηκε η Εθνική

Η ήττα από τη Λιθουανία την άφησε εκτός οκτάδας

Τις ελπίδες της για πρόκριση στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ της Ασίας απώλεσε η Εθνική την Παρασκευή, μετά την ήττα 92-67 από τη Λιθουανία για την 1η αγωνιστική του ομίλου της στη φάση των «16» της διοργάνωσης. Ετσι έπεσε στο 2-2 (νίκες - ήττες) και ο αγώνας της με αντίπαλο το Μαυροβούνιο την Κυριακή (11.40 - ΕΡΤ1) έχει σημασία μόνο για τις θέσεις κατάταξης (9-16). Αντίθετα οι Λιθουανοί, που ανέβηκαν στο 4-0, θα ακολουθήσουν στην οκτάδα τις ΗΠΑ (επίσης 4-0), που έστω και δύσκολα νίκησαν 85-73 το Μαυροβούνιο. Στον επόμενο αγώνα οι δύο ομάδες (ΗΠΑ - Λιθουανία) παίζουν για την 1η θέση του ομίλου.

Στο ματς με τη Λιθουανία η Εθνική είχε πολύ καλή εικόνα στο πρώτο μέρος και με πρωταγωνιστή τον Γουόκαπ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (39-43 ημίχρονο), δεν είχε όμως ανάλογη συνέχεια. Η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων από τον πάγκο και η κούραση είχαν ως αποτέλεσμα οι Λιθουανοί να κυριαρχήσουν, με τρομερή ευστοχία στα μακρινά (15/24 τρίποντα), και να επιβάλουν τον ρυθμό τους στην τρίτη περίοδο, με επιμέρους 25-15, αλλά κυρίως στην τέταρτη, με επιμέρους 28-9.

Λιθουανία (Μακσβίτις): Μπέντζιους 15, Μπραζντέικις 18, Ντίμσα 6, Γιοκουμπάιτις 19, Καρινιάουσκας, Κουζμίνσκας 5, Μαλντούνας, Μοτιεγιούνας 8, Νορμάντας 3, Σεντεκέρσκις, Σιρβίντις, Βαλαντσιούνας 15.

Ελλάδα (Ιτούδης): Θ. Αντετοκούνμπο 2, Μποχωρίδης, Χατζηδάκης, Λαρεντζάκης 17, Λούντζης 2, Μωραΐτης 5, Παπαγιάννης 4, Παπανικολάου, Παπαπέτρου 9, Ρογκαβόπουλος 7, Γουόκαπ 21.