Τρίτη 31 Οχτώβρη 2023
BASKET LEAGUE
«Πράσινη» απάντηση μέσα στο ΣΕΦ

Με μία σπουδαία νίκη στο ΣΕΦ απάντησε ο Παναθηναϊκός στις δύο ήττες του από τον Ολυμπιακό οι οποίες προηγήθηκαν στη σεζόν (στον τελικό του Super Cup και για τη Euroleague), επικρατώντας των «ερυθρολεύκων» με 66-54 για την 4η αγωνιστική της Basket League. Ετσι οι «πράσινοι» έμειναν μόνοι 1οι και αήττητοι, ενώ το υπέρ τους +12 τούς δίνει πλεονέκτημα έναντι του Ολυμπιακού στη μάχη για την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Εχοντας ως κορυφαίο τον Μήτογλου (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), ο Παναθηναϊκός μετά από ένα ματς ανοιχτό στη μεγαλύτερη διάρκειά του (12-11 στο 10', 31-28 ημίχρονο, 43-45 στο 30') και αφού χρειάστηκε να δείξει χαρακτήρα όταν βρέθηκε στο -8 (26-18) στη 2η περίοδο, έφτασε στη νίκη χάρη στην εμφάνισή του στο 4ο δεκάλεπτο, με πολύ καλή αμυντική λειτουργία, που του επέτρεψε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι και τη λήξη.

Στο έτερο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Αρης πήρε σπουδαία νίκη 75-64 επί της ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο.

Κατά τ' άλλα: Στην πρώτη του νίκη στη σεζόν έφτασε το Περιστέρι, νικώντας 76-71 τον Προμηθέα Πάτρας εντός έδρας. Το καλό του ξεκίνημα συνέχισε το Λαύριο, με νίκη αυτήν τη φορά στην έδρα του, 86-76 τον ΠΑΟΚ. Στο ντέρμπι των ουραγών επικράτησε το Μαρούσι, 94-88 την Καρδίτσα. Τέλος, σπουδαία νίκη πήρε ο Κολοσσός Ρόδου στην Πάτρα, 87-69 τον Απόλλωνα. Η νέα ήττα οδήγησε στην παραίτηση του τεχνικού των Πατρινών, Νίκου Βετούλα.

• Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 8, Ολυμπιακός 7, Αρης 7, Λαύριο 7, Προμηθέας Πάτρας 7, ΠΑΟΚ 6, Κολοσσός Ρόδου 6, ΑΕΚ 5, Απόλλων Πάτρας 5, Περιστέρι 5, Μαρούσι 5, Καρδίτσα 4.