Πέμπτη 18 Απρίλη 2002
«Κόκκινο» προβάδισμα

Σημαντικό προβάδισμα όσον αφορά στην κατάκτηση του φετινού τίτλου στο πρωτάθλημα της Α1 ανδρών, πήρε χτες ο Ολυμπιακός στο πλαίσιο του τρίτου αγώνα της σειράς των τελικών. Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στη Δραπετσώνα, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν δύσκολα τη νίκη με 3-2 (25-16, 25-20, 23-25, 14-25, 17-15) έναντι του φιλοξενούμενου Ηρακλή και να προσθέσουν ένα πολύτιμο κομμάτι στη «γέφυρα» που οδηγεί στην κορυφή. Στην αναμέτρηση που σίγουρα αποτέλεσε διαφήμιση για το άθλημα, ξεχωριστή... θέση είχε το πάθος που έδειξαν οι παίχτες και των δύο ομάδων, παρά την κούρασή τους. Τόσο οι «ερυθρόλευκοι» όσο και οι παίχτες του «Γηραιού» πάλεψαν ως το τέλος για τη νίκη, η οποία κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Μίγιτς, ήταν ο... ήρωας του Ολυμπιακού στα τελευταία λεπτά του αγώνα καθώς με δύο καθοριστικές άμυνες στις τελευταίες επιθέσεις της ομάδας του Αλέκου Λεώνη, έδωσε την ευκαιρία στους συμπαίχτες του να πάρουν τους δύο βαθμούς που απέμεναν για να κατακτήσουν το τάι μπρέικ.