Πέμπτη 23 Νοέμβρη 2023
Σελίδα 26
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Παρέμεινε αήττητη και «βλέπει» πρωτιά η ΑΕΚ

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του FIBA Champions League αγκάλιασε ουσιαστικά η ΑΕΚ, μετά τη νίκη της με 86-64 επί της πολωνικής Στσέτσιν στο κλειστό των Ανω Λιοσίων για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου. Η «Ενωση» έκανε το 4 στα 4, συνεχίζει μόνη 1η στον όμιλο και εφόσον διατηρηθεί στην κορυφή μέχρι το τέλος της φάσης των ομίλων, θα προκριθεί απευθείας στους «16».

Στο χθεσινό ματς η ΑΕΚ, παρά τα σημάδια κόπωσης από τον πρόσφατο αγώνα με τον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα, κατάφερε να ανεβάσει ρυθμούς μετά το 25' και επιβάλλοντας το παιχνίδι της να φτάσει στην επικράτηση. Σε ένα κακό πρώτο μέρος η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο και έχτισε διψήφιο προβάδισμα (36-26), το οποίο διατηρούσε στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου (41-30), μέχρι η Στσέτσιν με ένα επιμέρους 21-11 να ισοφαρίσει 47-47 στο 27'. Τότε η ΑΕΚ «πάτησε γκάζι», με μπροστάρηδες αρχικά τον Κουζμίνσκας (14 πόντοι) και στο τελευταίο δεκάλεπτο και τον Τίλμαν (15 π.), κυριάρχησε απόλυτα και έφτασε στην ευρεία νίκη.

ΑΕΚ: Τίλμαν 15, Χολ, Ραντλ 10, Καράμπελας 4, Φλιώνης, Νετζήπογλου 6, Χατζηδάκης, Κουζμίνσκας 14, Μακλέμορ 5, Κουζέλογλου 7, Καμπενγκέλε 13, ΜακΡέι 12.

Στσέτσιν: Γούντσον 8, Λαμπινόβιτς 4, Μάζουρτσακ 10, Σάμιετς, Μάτσακ 2, Μπορόφσκι 2, Μέιερ 13, Ουντέζε 7, Νοβακόφσκι 2, Ζολνιερέβιτς 5, Ζμούντσκι 3, Κάτμπερσον 6.

«Ζωντανό» το Περιστέρι

Παραμένει στη μάχη για την πρόκριση στους «16» του Champions League το Περιστέρι, χάρη στη νίκη του στην Ουγγαρία με 90-87 επί της Σομπατέλι για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου, σε ένα ματς αμφίρροπο και με αρκετή ένταση. Η ελληνική ομάδα ανέβηκε στο 2-2 και στη 2η θέση του ομίλου, πίσω από την πρωτοπόρο - και φαβορί για την πρωτιά - Μάλαγα.