Πέμπτη 25 Απρίλη 2002
Σελίδα 39
ΠΑΟ - ΙΩΝΙΚΟΣ 5-3
Βροχή τα... γκολ

«Ζωντανός» στο όνειρο της εξόδου του στο Τσάμπιονς Λιγκ έμεινε χτες ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» στο εξ αναβολής παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής, αν και αντιμετώπισαν τον Ιωνικό χωρίς την παρουσία φιλάθλων τους στη «Λεωφόρο», πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, καταβάλλοντας τους μαχητικούς φιλοξενούμενους με 5-3, σε ένα «πλούσιο» σε θέαμα παιχνίδι..

Στο πρώτο εικοσιπεντάλεπτο, οι «πράσινοι» είχαν ολοκληρωτικά το πάνω χέρι στον αγώνα, έστω και αν μπήκαν μουδιασμένοι. Σε αυτό το χρονικό διάστημα η επίθεσή του «τριφυλλιού» δούλεψε... ρολόι, με αποτέλεσμα τα τέσσερα από τα πέντε γκολ των γηπεδούχων να σημειωθούν μέσα σε 14 λεπτά. Ο Βαζέχα άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ ύστερα από τραγικό λάθος του Στρακόσια (10') και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βλάοβιτς με αριστερό σουτ διαμόρφωσε το 2-0 που στο 19' έγινε 3-0 έπειτα από ωραίο σουτ του Σαπάνη. Το 4-0 σημείωσε ο Σάριτς με κοντινό σουτ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο 41' όταν και μείωσαν σε 4-1 με τον Φρατζέσκο μετά από εύστοχο χτύπημα φάουλ. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες προσέφεραν ικανοποιητικό θέαμα και με γκολ των Μπασινά (55'), Μακόρ (53') και Ντελγκάδο με πέναλτι (59') ύστερα από ανατροπή του Κοτσόλη που ξεκίνησε στο δεύτερο 45λεπτο, διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.