Παρασκευή 10 Μάη 2024
Σελίδα 26
CHAMPIONS LEAGUE
Με ανατροπή στον τελικό η Ρεάλ Μαδρίτης

Πραγματοποιώντας σπουδαία ανατροπή στα τελευταία λεπτά η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την πρόκριση στον τελικό του Champions League, χάρη στην εντός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Μπάγερν Μονάχου στον επαναληπτικό ημιτελικό μεταξύ των δύο ομάδων και αφού ο πρώτος αγώνας στη Γερμανία είχε λήξει ισόπαλος 2-2. Στον τελικό, στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου την 1η Ιούνη, η Ρεάλ θα αντιμετωπίσει την έκπληξη της φετινής διοργάνωσης, Ντόρτμουντ. Είναι η 18η φορά που οι Μαδριλένοι θα δώσουν το «παρών» στον τελικό της διοργάνωσης, διεκδικώντας το 15ο τρόπαιο στην Ιστορία τους, ενώ η ομάδα της Βεστφαλίας θα βρεθεί σε τελικό για 3η φορά, διεκδικώντας το δεύτερο τρόπαιό της.

Στη ρεβάνς της Μαδρίτης πρωταγωνιστής για τους «Μερένχες» ήταν ο Χοσέλου, ο οποίος σκοράροντας δις λίγο πριν το φινάλε (88', 90'+2) ανέτρεψε το προβάδισμα των Βαυαρών (Ντέιβις 68'), που κρατούσαν στα χέρια τους την πρόκριση μέχρι τότε. Πάντως από τη γερμανική ομάδα εκφράστηκαν έντονα παράπονα για τις διαιτητικές αποφάσεις στα τελευταία λεπτά, ειδικά για το γκολ που της ακυρώθηκε ως οφσάιντ στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων.