Τρίτη 2 Ιούλη 2002
Σελίδα 36
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Πρώτευσε ο Αιμίλιος

Την πρώτη θέση στο ΟΠΕΝ του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ιστιοπλοΐας με σκάφη τύπου ΦΙΝΝ, κατέκτησε ο... συνήθης ύποπτος, Αιμίλιος Παπαθανασίου του Ολυμπιακού. Ο Ελληνας πρωταθλητής, κατέκτησε την πρωτιά μετά από 7 ιστιοδρομίες, καθώς λόγω άπνοιας δεν ήταν δυνατόν να πραγματοποιηθούν όλες και έτσι στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ολλανδός Γιαπ Ζιλουίς με 36 βαθμούς ποινής, 26 περισσότερους από τον Παπαθανασίου, ενώ τρίτος ήταν ο Αγγλος Αντριου Σίμπσον με 38 βαθμούς.

Σε ό,τι αφορά την κατηγορία 49er του Γιούρολιμπ που διεξήχθη στο Κίελο, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι αδελφοί Παναγιωτίδη, Γιώργος και Αλφόνσο. Οι δύο Ελληνες αθλητές κατάφεραν να ανεβούν στο βάθρο και να κατακτήσουν το αργυρό μετάλλιο σε σύνολο 27 σκαφών.

Τέλος σήμερα, αναχωρεί για το Κόρπους Κρίστι του Τέξας η Εθνική ομάδα Οπτιμιστ προκειμένου να λάβει μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Την αποστολή απαρτίζουν οι: Ρόγης, Αναγνωστόπουλος, Ζερβάκης, Κωνσταντινίδης και Γιαννόπουλος.