Σάββατο 8 Μάρτη 2003
ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΓΟΥΣΟΥ
Τριπλή επιτυχία

Με τρία μετάλλια στις βαλίτσες της, επέστρεψε η ελληνική αποστολή του αθλήματος της ημιεπαφής από το Δουβλίνο. Οι αθλητές μας κατέκτησαν ένα χρυσό, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο σε ένα από τα σημαντικότερα τουρνουά στον κόσμο, στους αγώνες που έγιναν στην πρωτεύουσα της Ιρλανδίας, αφήνοντας έτσι πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Αξίζει να σημειωθεί ότι στους αγώνες αυτούς έλαβαν μέρος περίπου 2.000 αθλητές.

Στο πρώτο σκαλί της κατηγορίας των -74 κιλών, στις καφέ - μαύρες ζώνες, ανέβηκε ο Νίκος Μέμμος, κερδίζοντας έξι αγώνες, ενώ το ασημένιο μετάλλιο στα +85 κ. των μπλε ζωνών κατέκτησε ο Γιώργος Φατσής με 7 νίκες. Τέλος, την τρίτη θέση και το χάλκινο κατέκτησε η Μύριαμ Μπουρδαλά στην κατηγορία των -17 ετών, στις καφέ - μαύρες ζώνες επίσης με 7 νίκες.