Η Παναγροτική Αγωνιστική Συσπείρωση καλεί τους μικρομεσαίους αγρότες στο δρόμο του αγώνα για την ανατροπή της αντιαγροτικής πολιτικής της Ευρωπαϊκής Ενωσης, που οδηγεί στον αφανισμό τους
Στην Αγροτική Αντισύνοδο, που ξεκινάει στις 11 π.μ. στην αίθουσα της Ενωσης Αγροτικών Συνεταιρισμών Λάρισας, θα πάρουν μέρος αγωνιστές του αγροτικού κινήματος από όλη τη χώρα.
Θα είναι σήμερα στη Λάρισα μαχητές των μπλόκων που στήθηκαν, πολλές φορές τα τελευταία χρόνια, στους δρόμους της Ελλάδας για να σταματήσουν την αντιαγροτική επέλαση της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Θα είναι εκεί αγωνιστές της αγροτιάς, οι οποίοι αντιπαλεύουν τις καπιταλιστικές αναδιαρθρώσεις που προωθούνται στην αγροτική οικονομία και στοχεύουν στο μαζικό ξεκλήρισμα των μικρομεσαίων αγροτικών νοικοκυριών και στη συγκέντρωση της γης στα χέρια λίγων μεγαλοαγροτών κι επιχειρηματιών - νεοτσιφλικάδων.
Μαζί με τους Ελληνες αγρότες θα είναι και εκπρόσωποι του αγωνιστικού αγροτικού κινήματος άλλων ευρωπαϊκών χωρών - όπως της Πορτογαλίας, της Βουλγαρίας, της Κύπρου - για να μεταφέρουν στην Ελλάδα την αγωνιστική πείρα τους και να υπογραμμίσουν την ανάγκη για πανευρωπαϊκό συντονισμό της πάλης των αγροτών κατά των ζημιογόνων συνεπειών της ενδιάμεσης αναθεώρησης της Κοινής Αγροτικής Πολιτικής της ΕΕ και των συμφωνιών που γίνονται στα πλαίσια του Παγκόσμιου Οργανισμού Εμπορίου, (ΠΟΕ). Κι έχει ιδιαίτερη σημασία αυτή η διεθνής διάσταση της Αντισυνόδου, καθώς πρώτη φορά γίνεται οργανωμένη προσπάθεια αλληλοενημέρωσης και συντονισμού του αγροτικού κινήματος σε πανευρωπαϊκό επίπεδο.
Δε θα 'ναι, όμως, μόνο αγωνιστές της αγροτιάς στην Αντισύνοδο της Λάρισας. Θα είναι και εκπρόσωποι των άλλων λαϊκών στρωμάτων του χωριού και της πόλης - εργαζομένων, επαγγελματιών, βιοτεχνών, εμπόρων - καθώς και της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, για να επισημάνουν την ανάγκη του κοινού αγώνα, της λαϊκής συσπείρωσης και συστράτευσης για την ανατροπή της αντιλαϊκής πολιτικής που εφαρμόζεται και πλήττει το ίδιο βάναυσα όλους τους φτωχούς κι αδύναμους ανθρώπους στη χώρα μας.
Γιατί γίνεται, πλέον, συνείδηση ότι κοινά είναι τα συμφέροντα και τα προβλήματα όλων των λαϊκών στρωμάτων - το σύνθημα «αγροτιά χωρίς λεφτά, εργατιά και μαγαζιά χωρίς δουλιά» είναι σήμερα, περισσότερο παρά ποτέ, επίκαιρο - κοινός είναι ο αντίπαλός τους - η αντιλαϊκή πολιτική της κυβέρνησης και της ΕΕ - κοινός, άρα, και ο αγώνας τους. Κι αυτή η λαϊκή αγωνιστική συνάντηση, μπορεί και πρέπει να προχωρήσει στη συγκρότηση του Λαϊκού Μετώπου, το οποίο μπορεί να φέρει τη Λαϊκή Εξουσία.
Η ΠΑΣΥ καλεί τους συμμετέχοντες ν' αναπτύξουν τις απόψεις και τις θέσεις τους για τα πολλά και οξυμένα προβλήματα της αγροτικής οικονομίας, να καταθέσουν τις προτάσεις τους για το πώς θα οργανωθεί και θα συντονιστεί καλύτερα κι αποτελεσματικότερα ο αγώνας κατά της αντιαγροτικής πολιτικής της ΕΕ και της κυβέρνησης, αλλά και για τη διασφάλιση των κοινωνικών και πολιτικών προϋποθέσεων εφαρμογής μιας άλλης πολιτικής υπέρ των συμφερόντων της μικρομεσαίας αγροτιάς και του ελληνικού λαού, γενικότερα.
Ο διάλογος που θ' αναπτυχθεί στην Αντισύνοδο αναμένεται να σταθεί στα θέματα που αφορούν: