Πέμπτη 24 Απρίλη 2003
ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ
Ιταλική υπόθεση...

Οι πανηγυρισμοί για την ιστορική πρόκριση στους τέσσερις του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ κόπωσαν απότομα στην Ιντερ μόλις έμαθαν τα νέα για τον Κριστιάν Βιέρι. Και αυτό γιατί σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, ο τραυματισμός του στην αναμέτρηση του Μεστάγια κόντρα στη Βαλένθια θα του στοιχίσει το υπόλοιπο της σεζόν. Ο άσος των «νερατζούρι» που πέτυχε το «χρυσό» γκολ της ομάδας του, στην ήττα της ομάδας του με 2-1 αλλά ήταν αρκετό να χαρίσει την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, χτύπησε στον έσω πλάγιο στο γόνατο του, τραυματισμός που απαιτεί μεγάλο χρονικό διάστημα αποθεραπείας. Ο Βιέρι είχε πετύχει και το μοναδικό γκολ στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων που είχε χαρίσει τη νίκη στην Ιντερ (1-0).

Οι Ιταλοί είχαν πάντως την τιμητική τους και στον άλλο ημιτελικό, αφού η Γιουβέντους πήρε σπουδαία πρόκριση στο «Καμπ Νου» επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 2-1 στην παράταση χάρις σε ένα γκολ του Ζαλαγέτα στο 114`. Η «μεγάλη Κυρία» είχε προηγηθεί με γκολ του Νέτβεντ στο 54` ενώ για τους Καταλανούς ισοφάρισε ο Τσάβι στο 66` οδηγώντας τελικά το παιχνίδι στην παράταση.