Πέμπτη 22 Μάη 2003
ΜΠΑΣΚΕΤ - Α1
«Φτερούγισε» το Περιστέρι

Την ύστατη ώρα το Περιστέρι πέτυχε τελικά τον στόχο του

Το Περιστέρι κατάφερε να κάνει τη μεγάλη έκπληξη και κατέλαβε την τέταρτη θέση στην κανονική διάρκεια της περιόδου. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη εκμεταλλευόμενη την ήττα του Αρη από τον Παναθηναϊκό, επικράτησε του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη 86-85, «αμαυρώνοντας» το τελευταίο παιχνίδι του Γιώργου Διαμαντόπουλου με τη φανέλα της ομάδας των «κυανέρυθρων». Οι γηπεδούχοι με οδηγό τον Διαμαντόπουλο στο πρώτο μέρος και τον Χέντερσον στην επανάληψη, είχαν το προβάδισμα στο σκορ, όμως στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι καίγονταν για τη νίκη, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη. Καλύτερος από τους νικητές ήταν ο Παπαμακάριος (16π). Αντίθετα, ο Αρης αν και προσπάθησε δεν τα κατάφερε στο κλειστό του Σπόρτιγκ και ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 91-78. Τα ίδια ισχύουν και για το Μαρούσι που έχασε στο «Ιβανώφειο» από τον Ηρακλή 87-69. Ετσι στην τριπλή ισοβαθμία το Περιστέρι είναι καλύτερο και τερματίζει τέταρτο, ο Αρης πέμπτος και το Μαρούσι μόλις έκτο.

Για τη μάχη του πλασαρίσματος στην οκτάδα ο μεγάλος κερδισμένος ήταν ο ΠΑΟΚ που τελικά τερματίζει στην έβδομη θέση αφού νίκησε στην Κοζάνη με 75-73 τον Μακεδονικό, ο οποίος μένει εκτός πλέι οφ και αυτό γιατί ο ο Ιωνικός ΝΦ, που κέρδισε πιο δύσκολα από ό,τι αναμενόταν, την Ολύμπια Λαρισας με 80-74 είναι καλύτερος στην τριπλή ισοβαθμία (με Μακεδονικό και Ηρακλή) και τερματίζει όγδοος. Ο Ολυμπιακός τέλος επικράτησε στην Καισαριανή της Νήαρ Ηστ με 79-77. Ετσι τώρα τα ζευγάρια του πρώτου γύρου των πλέι οφ είναι τα εξής: ΠΑΟ - Ιωνικός ΝΦ, ΑΕΚ - ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός - Μαρούσι, Περιστέρι - Αρης. Χτες το βράδυ αγωνιζόταν η ΑΕΚ με το Ηράκλειο αλλά το αποτέλεσμα όποιο και να είναι δεν αλλάζει τους συσχετισμούς.