Πέμπτη 25 Σεπτέμβρη 2003
ΖΙΜΠΡΟΥ - ΑΡΗΣ 1-1
Βήμα πρόκρισης

Το πρώτο βήμα πρόκρισης για τον επόμενο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ έκανε χτες στη Μολδαβία ο Αρης όπου αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με αντίπαλο τη Ζίμπρου. Ετσι, ενόψει και της ρεβάνς στο Χαριλάου οι «κιτρινόμαυροι» έχουν τον πρώτο λόγο. Μάλιστα, τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι ακόμα καλύτερα για την ελληνική ομάδα αφού προηγήθηκε με τον Μαλλούς στο 25` και έλεγχε το παιχνίδι μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Προσέχοντας την άμυνά τους, ιδιαίτερα μετά το άνοιγμα του σκορ, οι παίκτες του Γιάννη Μιχαλήτσιου φάνηκαν κάπως διστακτικοί στην επίθεση που θα μπορούσαν πριν την ανάπαυλα να έχουν κερδίσει κάτι καλύτερο από το ένα γκολ.

Στην επανάληψη όμως, μια ολιγωρία στην άμυνα στα πρώτα λεπτά έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν με τον Μπαλάσα στο 57` οπότε κατάφερε να σπάει το τεχνικό οφσάιντ των φιλοξενουμένων. Το γκολ των Μολδαβών έδειξε να ξυπνάει τους «κιτρινόμαυρους» που ανέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως η υπεροχή ήταν φλύαρη και δε μετατράπηκε σε κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα. Μάλιστα, στο 88` λίγο έλειψε η Ζίμπρου να κάνει τη ζημιά, όταν ο Φρούνζα επωφελήθηκε από τη σύγχυση που υπήρξε στα καρέ του Λαμπάκη και βγήκε μόνος του απέναντι στον Ελληνα πορτιέρο, ο οποίος απέκρουσε το πλασέ σε κόρνερ

Ζίμπρου: Μουλτέσκου, Μπουλγκάρου, Οπρέα, Ολεξιτς, Γκβαζάνα, Τσεμποτάρι, Επουρεάνου (46' Ντραγκοβόζοφ), Μπαλάσα, Μπαστίνα (46' Μπουρκόφσκι), Πίσνικ, Σισέλοφ (67' Φρούνζα),

Αρης: Λαμπάκης, Μαλλούς, Παπαδόπουλος, Κολτσίδας, Αμπελάς (90' Φραντζέσκος), Κυζερίδης (82' Κατσιαρός), Σελάντερ, Πασσαλής, Διγκόζης, Κούσας, Λαζανάς (67' Καζαντζής).