Δευτέρα 3 Απρίλη 2000
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΚΑΒΑΛΑ 3-2
Γέλασε τελευταία

Τα πάνω κάτω έφερε χτες η Παναχαϊκή, στον αγώνα με την Καβάλα στην Πάτρα επικράτησε με 3-2 κάνοντας σημαντικό βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού. Οι Πατρινοί βρέθηκαν να χάνουν δυο φορές με 1-0 και 2-1 αλλά τελικά βρήκαν το σθένος και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση. Η Μακεδονική ομάδα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Αμπελά και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι, που εκτέλεσε ο Ναβάρο, στο 37ο λεπτό. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου βρέθηκε και πάλι μπροστά στο σκορ όταν στο 48ο λεπτό ο Βακιρτζής βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα του Μπαλτιμά. Η Παναχαϊκή ισοφάρισε στο 53ο λεπτό με τον Βούκσεβιτς και το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Επαλέ στο 78ο λεπτό.

Παναχαϊκή: Μπαλτιμάς, Γίτσης, Κορδονούρης, Λιγνός, Ιακώβου, Νατροσβίλι, Ναβάρο, Επαλές, Κωστής, Σολάκις, Γιοβάνοβιτς.

Καβάλα: Κόβιτς, Κόλτσης, Πεγκλής, Ζαβαντίας, Χαραλάμπους, Πις, Πάβλοβιτς, Βακιρτζής, Κουμπής, Αμπελάς, Σάντρι.