Ανοιχτή επιστολή από τον Θεολόγο Πατερέλη, μέλος της Γραμματείας του ΠΑΜΕ
Στον εκλογικό αγώνα που πλησιάζει δεν έχουμε το δικαίωμα να αδρανήσουμε. Οφείλουμε να αποκαλύψουμε τις πραγματικές προθέσεις και τα κίνητρα όλων όσοι υποκρίνονται ότι εργάζονται για το συμφέρον του λαού, όλων όσοι με τις αποφάσεις και τις πράξεις τους όχι μόνο επιτέθηκαν αδυσώπητα, επιθυμώντας να καταργήσουν όλες τις κοινωνικές κατακτήσεις του λαού μας, αλλά και σε παγκόσμια κλίμακα έγιναν συνένοχοι στα εγκλήματα που διέπραξε το κεφάλαιο εις βάρος των λαών, φροντίζοντας να θησαυρίσουν οι πολεμικές βιομηχανίες που διοχέτευαν άφθονα τα όργανα του θανάτου στις εμπόλεμες συρράξεις εναντίον των λαών της Γιουγκοσλαβίας, του Αφγανιστάν, του Ιράκ και κάθε άλλου λαού που αντιστάθηκε στα σχέδιά τους.
Συναγωνιστές,
Αν στο παρελθόν κάποιοι από εμάς, από πικρία για τη διάψευση των οραμάτων τους από τους εκφραστές της σοσιαλιστικής ιδεολογίας, αδράνησαν ή απείχαν από την πολιτική ζωή ή ακόμα κι αν κάποιοι διαφώνησαν με κάποιες θέσεις του Κομμουνιστικού Κόμματος, σήμερα θα πρέπει να αναλογιστούν τις ευθύνες τους για την τωρινή κατάσταση του κόσμου μας, ως αποτελέσματος της δικής τους αδράνειας ή αδιαφορίας. Ολους αυτούς, λοιπόν, τους καλούμε να παλέψουν μαζί μας για να εξασφαλίσουν στα παιδιά τους έναν κόσμο δίκαιο, ανθρώπινο, ελεύθερο και ειρηνικό και για να σταθούν αντάξιοι απέναντι στην ιστορία τους. Ολοι μας έχουμε υποχρέωση να αφυπνίσουμε το λαό και να συμπαραταχτούμε στις πολιτικές γραμμές του ΚΚΕ, του μόνου κόμματος που διαθέτει συνεπή, ολοκληρωμένη και ρεαλιστική πρόταση ενάντια στη Νέα Τάξη των ιμπεριαλιστών».