Παρασκευή 19 Μάρτη 2004
Σελίδα 29
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ
Αντίο στα... όνειρα

Αντίο στα όνειρα για πρόκριση στο φάιναλ φορ της φετινής Ευρωλίγκα είπε από χτες ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός μετά την καινούρια ήττα και μάλιστα εντός έδρας από την Μπαρτσελόνα με 84-66. Οι Καταλανοί φορτσάροντας στο δεύτερο μέρος κατάφεραν εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους από την περιφέρεια να μετατρέψουν σε δικό τους ένα αγώνα που στο Α` μέρος ήταν ντέρμπι (41-40). Η Μπαρτσελόνα αν και μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-7, στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Καταλανούς να προηγούνται με 18-17. Στη δεύτερη περίοδο οι Καταλανοί με κορυφαίο τον Ναβάρο προηγήθηκαν ακόμη και με δώδεκα πόντους (23-35), όμως ο Παναθηναϊκός στηριζόμενος κυρίως στους Αλβέρτη και Μπατίστ μ' ένα σερί 12-0 ισοφάρισε 35-35, για να πάει τελικά προηγούμενος στα αποδυτήρια ένα πόντο μπροστά. Στην τρίτη περίοδο, όμως, η Μπαρτσελόνα δεν άφησε περιθώρια στους «πράσινους», καθώς με πρωτεργάτες τους Ναβάρο (20 π.) και Ιλιέφσκι (14π.) «έχτισε» διαφορά 14 πόντων (51-65). Την κυριαρχία τους κράτησαν οι φιλοξενούμενοι και στην τελευταία περίοδο.

«Ερυθρόλευκες» ελπίδες

Στα ύψη είναι πλέον η ψυχολογία των παικτών του Ολυμπιακού αφού η εκτός έδρας νίκη στο Ζάγκρεμπ επί της Τσιμπόνα με 68-62 δίνει το δικαίωμα στους «ερυθρόλευκους» να κρατήσουν ζωντανές τις οποίες ελπίδες έχουν για πρόκριση στο φάιναλ φορ. Χαρακτηριστικές είναι οι δηλώσεις του τεχνικού της ομάδας Ντράγκαν Σάκοτα: «Είτε έχουμε ελπίδες είτε όχι, είτε είναι λίγες ή είναι πολλές, εμείς θέλουμε να μετράμε νίκες και για αυτό χαρήκαμε με το θετικό αποτέλεσμα στην Κροατία. Αυτή η νίκη, απέναντι σε μια πειθαρχημένη ομάδα μας δημιουργεί κίνητρα και διάθεση για τη συνέχεια». Σημειώνεται ότι ο Ολυμπιακός θα πρέπει να σημειώσει άλλες τρεις νίκες στα ισάριθμα εναπομείναντα παιχνίδια προκειμένου να διεκδικήσει την πρόκριση με αξιώσεις. Από αυτά τα τρία τα δυο είναι εντός έδρας με ΤΣΣΚΑ Μόσχας (που ουσιαστικά έχει ήδη προκριθεί) και Τσιμπόνα και ένα εκτός με την Ταού στην Ισπανία την τελευταία αγωνιστική.