Παρασκευή 7 Μάη 2004
ΜΠΑΣΚΕΤ - Α1
Προβάδισμα οι γηπεδούχοι

Φέρνοντας τα πάνω κάτω στην τελευταία περίοδο όπου κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση και εκεί να μεταμορφωθεί προς το καλύτερο, ο Ηρακλής έστω και δύσκολα επικράτησε στο «Ιβανώφειο» του ΠΑΟΚ με 70-66 παρ. (κ.α. 61-61) και πήρε προβάδισμα πρόκρισης. Οι «κυανόλευκοι» αιφνιδιάστηκαν από τον πολύ καλό χτες «Δικέφαλο» που είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού (12-15 στο 5`, 49-50 ημίχρονο). Στην επανάληψη όμως με κορυφαίο τον Παπαδόπουλο κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, ενώ στην παράταση ο «Γηραιός» ήταν αυτός που είχε τον πρώτο ρόλο.

Στο κλειστό του Αγ. Θωμά το Μαρούσι έκανε το 1-0 στις νίκες επικρατώντας, πιο εύκολα απ' ό,τι μαρτυρά το τελικό σκορ, του Περιστερίου με 80-73. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα. Μάλιστα με κορυφαίους Σμίλιανιτς και Πόποβιτς από την περιφέρεια ανέβασε τη διαφορά και στους 14 πόντους (47-33). Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο Β` μέρος, ενώ ένα χαλάρωμα των παικτών του Παναγιώτη Γιαννάκη στα τελευταία λεπτά έδωσε το δικαίωμα στους Περιστεριώτες να μειώσουν το σκορ.