Από τις 10 το πρωί έως τις 3 το μεσημέρι λειτουργεί σήμερα (και κάθε Σάββατο) το Κέντρο Μελέτης Νεότερης Κεραμεικής (Μελιδώνη 4-6, Κεραμεικός). Ο επισκέπτης, εκτός από τους μόνιμους εκθεσιακούς χώρους, μπορεί να περιηγηθεί στην περιοδική έκθεση με τίτλο «Τσανάκ Καλέ, το κάστρο των αγγείων», ενώ παραδοσιακός αγγειοπλάστης (11π.μ. έως 1μ.μ.) θα μυεί το κοινό στην τέχνη του πηλού (διαδικασία κατασκευής των αγγείων στον ποδοκίνητο τροχό). Την Κυριακή το μουσείο λειτουργεί από τις 10 το πρωί έως τις 2 το μεσημέρι.