Πέμπτη 30 Δεκέμβρη 2004
Β' ΕΘΝΙΚΗ
Στην κορυφή η Νίκη

Πρωτοχρονιά στην κορυφή θα κάνει η Νίκη Βόλου. Οι Βολιώτες επικράτησαν με 2-0 του Ατρόμητου στο Περιστέρι και βρέθηκαν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας της Β' Εθνικής, καθώς την ίδια ώρα ο Λεβαδειακός δεν κατάφερνε να «γκρεμίσει» το τείχος που είχε υψώσει ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας, Κοτταράς, μένοντας στο 0-0 μέσα στη Λιβαδειά. Είναι χαρακτηριστικό πως στα τελευταία 30 λεπτά η «μαύρη θύελλα» αγωνίστηκε με 9 (!) παίκτες, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λούκας Κιούμπικ εκτέλεσε πέναλτι το οποίο επίσης απέκρουσε ο Κοτταράς, χαρίζοντας ένα «χρυσό» βαθμό στην ομάδα του. Σε τροχιά ανόδου βρέθηκε και πάλι ο ΑΣΚ Ολυμπιακός Βόλου μετά το 2-0 επί του Ηλυσιακού στο γήπεδο του Ζωγράφου. Ανοδικής πορείας συνέχεια για τη Λάρισα, που «πέρασε» από την Πάτρα (1-0 την Παναχαϊκή 2005). Μοιρασιά στον Πύργο, 1-1, για Πανηλειακό και Προοδευτική και στην Καστοριά, ανάμεσα στους «γουναράδες» και τον Ακράτητο (1-1). Σήμερα ο Πανσερραϊκός φιλοξενείται από τον Απόλλωνα Σμύρνης, στο ματς που ολοκληρώνει την αγωνιστική.