Πέμπτη 3 Φλεβάρη 2005
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ - ΛΑΡΙΣΑ 1-0
Γλυκιά ήττα

Στιγμές από το ένδοξο παρελθόν ζει από χτες η Λάρισα, που φιγουράρει πλέον στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Θεσσαλοί μπορεί να ηττήθηκαν στον επαναληπτικό από τη Χαλκηδόνα με 1-0, ωστόσο μόνο γλυκιά μπορεί να χαρακτηριστεί αυτή η ήττα. Και αυτό γιατί η νίκη με 3-1 στο πρώτο παιχνίδι στάθηκε ικανή να δώσει στους «βυσσινί» το εισιτήριο της πρόκρισης. Αντίθετα οι «κίτρινοι» της Χαλκηδόνας το μόνο που κατάφεραν ήταν να σώσουν τα προσχήματα παίρνοντας τη νίκη γοήτρου χάρις σε ένα γκολ του Μόγιο στις καθυστερήσεις (95'). Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που στάθηκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, τόσο στο πρώτο μέρος, όπου έχασαν και κάποιες καλές ευκαιρίες (Κυπαρίσσης, Σίσιτς) όσο και στην επανάληψη που δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα. Στην επόμενη φάση η Λάρισα θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι Ξάνθης - Αιγάλεω (οι δυο ομάδες θα παίξουν το Σάββατο).