Πέμπτη 3 Φλεβάρη 2005
ΑΕΚ-ΣΚΑΒΟΛΙΝΙ 78-72
Πέταξε στους «16»

Φορτσάροντας στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ αν και καρδιοχτύπησε εντούτοις κατάφερε χτες στο Γαλάτσι να νικήσει τη Σκαβολίνι με 78-72 και να εξασφαλίσει ουσιαστικά την πρόκριση στη φάση των «16» της φετινής Ευρωλίγκας. Το άγχος για τη νίκη εμπόδισε τους «κιτρινόμαυρους» να επιβάλουν το ρυθμό τους στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα στο μεγαλύτερο μέρος η ιταλική ομάδα να έχει το πάνω χέρι από την αρχή. Η Ενωση βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 13 πόντους στο πρώτο μέρος, αλλά με κορυφαίο τον Μπέιλι κατάφερε να ανακάμψει και να προηγηθεί με 39-37 στο ημίχρονο. Στο ξεκίνημα της επανάληψης όμως τα πράγματα πάλι άλλαξαν για τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα η Σκαβολίνι με καλύτερους τους Πεν και Μότολα να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ (53-57). Το ενδεχόμενο της ήττας «ξύπνησε» τους παίκτες του Φώτη Κατσικάρη και με μπροστάρη τον Νικολαΐδη έφθασαν στη νίκη.