«Η τέχνη κατά του κοινωνικού στιγματισμού», τιτλοφορείται η διεθνής έκθεση ζωγραφικής, που εγκαινιάζεται αύριο (8 μ.μ.) στο Βυζαντινό Μουσείο. Σε χθεσινή συνέντευξη Τύπου, σημειώθηκε ότι έως τις 16/3 θα φιλοξενηθούν 50 έργα, δημιουργήματα καλλιτεχνών με ψυχικά προβλήματα. Η έκθεση πραγματοποιείται στο πλαίσιο του Παγκόσμιου Συνεδρίου Ψυχιατρικής, για «να φέρει στην επιφάνεια τα προβλήματα της προκατάληψης και της περιθωριοποίησης, τα οποία αποτελούν το κοινωνικό σκέλος των εμποδίων που συναντούν οι ψυχικά ασθενείς στην προσπάθειά τους για αποθεραπεία. Παράλληλα με τα έργα, θα παρουσιαστούν και ντοκουμέντα από προγράμματα αποκατάστασης του Δρομοκαΐτειου Ψυχιατρικού Νοσοκομείου Αθηνών, του Κέντρου Ψυχικής Υγιεινής και του Ψυχιατρικού Νοσοκομείου Αθηνών στο Δαφνί.