Πέμπτη 26 Μάη 2005
Σελίδα 45
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ-ΜΙΛΑΝ 3-2 πεναλτυ (κ.α. 3-3)
«Κόκκινη» επιστροφή

Χρειάστηκε 20 χρόνια για να δώσει παρουσία σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ (πρωην πρωταθλητριών). Χρειάστηκε έξι λεπτά για να επιστρέψει σε ένα παιχνίδι που φαινόταν χαμένο από το πρώτο μέρος. Ετσι λοιπόν η Λίβερπουλ δεν θα μπορούσε να χάσει το φετινό τρόπαιο του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ένα εκπληκτικό από πλευράς διακύμανσης σκορ τελικό στο «Κεμάλ Ατατούρκ» επιβλήθηκαν με 3-2 της Μίλαν στα πέναλτι αν και βρέθηκαν να χάνουν με 3-0 στο πρώτο μέρος χάρις στα γκολ του Μαλντίνι (1`) και του Κρέσπο (39`, 44`). Παρόλα αυτά σε ένα ιδανικό για τους «κόκκινους» Β` μέρος μέσα σε έξι λεπτά ισοφάρισαν(Τζέραντ 54`, Σμίτσερ 56`, Αλόνσο 60`). Μαλιστα πριν την ισοφάριση ο Αλόνσο έχασε πέναλτι. Μετά από μισή ώρα παράταση που δεν αλλαξε τίποτα στην διαδικασία των πέναλτις οι δυο απεκρούσεις του Ντούντεκ αποδείχθηκαν καθοριστικές. Η διαδικασία των πέναλτις.: ΣΕΡΤΖΙΝΙΟ-αουτ, ΧΑΜΑΝ- 0-1, ΠΙΡΛΟ-απέκρουσε, ΣΙΣΕ-0-2, ΤΟΜΑΣΟΝ-1-2, ΡΙΣΕ-απέκρουσε, ΚΑΚΑ-2-2, ΣΜΙΤΣΕΡ-3-2, ΣΕΦΤΣΕΝΚΟ-απέκρουσε.

Μίλαν: Νίντα, Καφού, Μαλντίνι, Σεφτσένκο, Γκατούσο (112` Ρουι Κόστα) , Κρέσπο (86`Τομανσον) , Νέστα, Ζέεντορφ (86` Σερτζίνιο) , Πίρλο, Κακά, Σταμ

Λίβερπουλ: Ντούντεκ, Φίναν, Χίπια, Μπάρος (86`Σισέ), Ρίισε, Κιούελ, (23` Σμίτσερ) Τζέραρντ, Γκαρσία, Αλόνσο, Τραορέ, Γκάραχερ