Σάββατο 17 Σεπτέμβρη 2005
ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ
Εντυπωσιακό ξεκίνημα

Με άμυνα για... σεμινάριο η Ελλάδα έκανε χτες στη σάλα «Παϊονίρ» του Βελιγραδίου καλό ποδαρικό απέναντι στη Γαλλία, όπου και την κέρδισε με άνεση 64-50. Ο αγώνας δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική, αφού από την αρχή οι παίκτες του Π. Γιαννάκη έδειξαν ποιος θα είναι το αφεντικό. Αυτό φαίνεται και από τις διακυμάνσεις στο σκορ ανά δεκάλεπτο (21-7, 32-14 στο ημίχρονο, 53-34 και το τελικό με 14 πόντους διαφορά). Οι σκόρερ για την Εθνική μας: Κακιούζης 7, Διαμαντίδης 15, Ζήσης 7, Ντικούδης 7, Παπαδόπουλος 8, Παπαλουκάς 2, Σπανούλης 5, Τσαρτσαρής 2, Χατζηβρέττας 9, Φώτσης 2.

Με νίκη σήμερα επί της Σλοβενίας (21.30, ΝΕΤ) αγκαλιάζει την πρώτη θέση στον Γ' όμιλο. Αύριο (21.30, ΝΕΤ) με αντίπαλο τη θεωρητικά εύκολη Βοσνία θα έχει πετύχει και με τη βούλα την είσοδό της στην τετράδα του θεσμού.

Στον αγώνα που άνοιξε τον όμιλο της Εθνικής μας, η Σλοβενία τη γλίτωσε στο... παρά δέκα! Για τριάντα λεπτά η Βοσνία την κοιτούσε στα μάτια, ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο την... έχασε. Ετσι η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς έφτασε στην τελική επικράτηση με 74-65 (34-34 ημίχρονο). Στ' άλλα απογευματινά ματς είχαμε: Ισραήλ - Λετονία 74-65, Κροατία - Βουλγαρία 88-84, Ιταλία - Γερμανία 84-82.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟΥ. ΣΗΜΕΡΑ: Βοσνία/Ερζεγοβίνη -Γαλλία (18.30, ΕΤ-1), Ισπανία - Λετονία, Ιταλία - Ρωσία, Λιθουανία - Κροατία, Ισραήλ - Σερβία/Μαυροβούνιο, Ουκρανία -Γερμανία, Βουλγαρία - Τουρκία. ΑΥΡΙΟ: Σλοβενία - Γαλλία (18.30, ΕΤ-1), Ισπανία - Ισραήλ, Ιταλία - Ουκρανία, Λιθουανία - Βουλγαρία, Λετονία -Σερβία/Μαυροβούνιο, Ρωσία -Γερμανία, Κροατία - Τουρκία.

ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΜΙΛΟΙ (2018-12-04 00:00:00.0)
ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ (2018-03-24 00:00:00.0)
Κλειδί η άμυνα (2011-09-03 00:00:00.0)
Στο Β' γκρουπ δυναμικότητας η Εθνική (2010-02-06 00:00:00.0)
Ξεκούραστη πρεμιέρα (2009-09-08 00:00:00.0)
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (2001-09-01 00:00:00.0)