Συγκέντρωση το Σάββατο 3 Δεκέμβρη στα Προπύλαια ανακοίνωσαν χτες οι ομοσπονδίες ΟΛΜΕ, ΔΟΕ και ΠΟΣΔΕΠ. Οπως ανακοίνωσαν χτες έτσι «κλείνει» το πρώτο βήμα των απεργιακών τους κινητοποιήσεων και μετά τις 15 Γενάρη θα επανέλθουν με νέα πρόταση! Τα κενά που συνεχίζουν να υπάρχουν στα σχολεία και οι μειωμένες δαπάνες του ΑΕΠ για την Παιδεία είναι τα κύρια προβλήματα που εντόπισαν οι εκπρόσωποι των ομοσπονδιών στη χτεσινή συνέντευξη. Προβλήματα υπαρκτά και σοβαρά, ωστόσο το πλαίσιο αιτημάτων τους (για μια κινητοποίηση πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων...) παραμένει πολύ πίσω από τις σύγχρονες απαιτήσεις, πόσο μάλλον όταν η επίθεση του κεφαλαίου στην εκπαίδευση είναι εντονότερη από ποτέ.