Τετάρτη 1 Φλεβάρη 2006
ΚΥΠΕΛΛΟ
Θεσσαλικό προβάδισμα

Το «πρώτο βήμα» για την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Κυπέλλου, έκανε η Λάρισα. Κέρδισε στο «Αλκαζάρ» τον Ακράτητο με 1 - 0 και έτσι θα πάει στα Ανω Λιόσια για τον επαναληπτικό (8/2), έχοντας «βραχεία κεφαλή». Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά και καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου διατήρησαν τον έλεγχο. Ανοιξαν νωρίς το σκορ, στο 12' με τον Βέλα Τζούνιορ, και έχασαν ευκαιρίες για διεύρυνσή του. Στην επανάληψη ο ρυθμός της αναμέτρησης «έπεσε». Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι γηπεδούχοι έχασαν την, εν γένει, υπεροχή τους. Δημιούργησαν ξανά αλλά και απώλεσαν ευκαιρίες να «κλειδώσουν» τον αγώνα και να αποκτήσουν μεγαλύτερο προβάδισμα. Η διαφορά είναι ότι υπήρξαν διαστήματα που και οι φιλοξενούμενοι απείλησαν.

• Αναβλήθηκε ο αγώνας της Νίκης Βόλου με την ΑΕΚ, που ήταν προγραμματισμένος να γίνει σήμερα. Περίπου μια βδομάδα μετά την κακοκαιρία, ο αγωνιστικός χώρος του Πανθεσσαλικού Σταδίου ήταν ακατάλληλος. Ετσι η ΕΠΟ μετέθεσε την πρώτη αναμέτρηση για τις 7 Φλεβάρη και τον επαναληπτικό για τις 22/2.