Τρίτη 14 Μάρτη 2006
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ
Θετική παρουσία

Καλή ήταν η παρουσία της ελληνικής αποστολής στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου που έγινε στη Μόσχα. Συγκεκριμένα: Για εννέα εκατοστά έμεινε εκτός μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου ο Λούης Τσάτουμας. Ο Ελληνας πρωταθλητής με άλμα στα 8.10 στην τελευταία του προσπάθεια πήρε την τέταρτη θέση στον τελικό του μήκους. «Εδωσα τη μάχη από την αρχή. Υπολόγιζα ότι με 8.10-8.15 θα είμαι στα μετάλλια. Εκανα τα 8.10μ, αλλά βρέθηκαν σε καλύτερη ημέρα άλλοι αθλητές. Το καλό είναι ότι μου βγήκαν τα άλματα και μια 4η θέση σε ένα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, στο οποίο είχα στόχο να είμαι στην πρώτη εξάδα, με ικανοποιεί απόλυτα», δήλωσε ο Ελληνας αθλητής μετά τον αγώνα.

Την 8η θέση στον τελικό του μήκους του παγκόσμιου πρωταθλήματος κλειστού στίβου της Μόσχας κατέλαβε η Στέλλα Πιλάτου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια «προσγειώθηκε» στα 6 μέτρα και 50 εκατοστά στην καλύτερη προσπάθειά της. Στην όγδοη, επίσης, θέση του τριπλούν κατατάχτηκε κι ο Δημήτρης Τσιάμης. Ο πρωταθλητής μας είχε καλύτερο άλμα στα 16 μέτρα και 94 εκατοστά.