Πέμπτη 23 Μάρτη 2006
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΛΑΡΙΣΑ 3-1
Κυπριακό ... άτι

Προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό Κυπέλλου που θα διεξαχθεί στα Χανιά πήρε από χτες ο Ολυμπιακός μετά την επικράτηση στο «Γ. Καραϊσκάκης» επί της Λάρισας με 3-1. Ετσι, τώρα οι «ερυθρόλευκοι» θα ταξιδέψουν για τη ρεβάνς στη θεσσαλική πόλη με τον αέρα της διαφοράς των δύο γκολ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» ο Μιχάλης Κωνσταντίνου, που πέτυχε δύο καθοριστικά γκολ, το πρώτο στο 31΄ και το τρίτο στο 80΄ και ενώ προηγουμένως η Λάρισα είχε καταφέρει να μειώσει σε 2-1. Χτες η ομάδα του Τροντ Σόλιντ φάνηκε να ξυπνάει μόλις βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο... Στο 24΄ έμειναν με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Σούρερ (ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Ελντερ). Ενα λεπτό αργότερα η ατυχία για τους γηπεδούχους έγινε διπλή αφού ο Ριβάλντο εκτέλεσε πέναλτι που απέκρουσε ο Κοτσόλης. Οι φιλοξενούμενοι πάντως αμφισβήτησαν έντονα την απόφαση του διαιτητή Ζωγράφου (καταλόγισε ανατροπή του Τζόρτζεβιτς από τον Ελντερ). Από κει και πέρα η μηχανή των πρωταθλητών πήρε μπροστά, ανέκτησαν την πρωτοβουλία στο χώρο του κέντρου και έγιναν πιο απειλητικοί μπροστά. Τα γκολ του Κωνσταντίνου (31΄) και Ιεροκλή Στολτίδη (42΄) έδωσαν μάλιστα σταθερό προβάδισμα πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη ήταν η σειρά της Λάρισας να αφυπνιστεί και μάλιστα όταν έμεινε κι αυτή με 10 παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης στον Ελντερ. Οι Θεσσαλοί με την είσοδο και των Κυπαρίσση, Αλωνεύτη έγιναν πιο επιθετικοί και στο 71΄ ο Κύπριος κατάφερε να μειώσει το σκορ. Παρ' όλα αυτά ο Ολυμπιακός με το γκολ του Κωνσταντίνου στο 81΄ έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση. Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν χορταστικό αφού εκτός των γκολ δεν έλειψαν και οι καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Ανατολάκης, Σούρερ, Μαυρογενίδης, Μπουλούτ, Στολτίδης, Τουρέ, Ριβάλντο, Οκκάς (85΄ Καφές), Κωνσταντίνου, Τζόρτζεβιτς. Λάρισα: Κοτσόλης, Γκαλίτσιος (52΄ Αλωνεύτης), Κατσιαρός, Γκίκας, Νταμπίζας, Ελντερ, Μπαχράμης, Βέλα Τζούνιορ (46΄ Σέρμπαν), Διγκόζης, Καλαντζής (65΄ Κυπαρίσσης), Γκούγκα.