Κυριακή 27 Ιούλη 1997
Σελίδα 30
Η μοναξιά της Βερούλη

Φτωχός μέχρι σήμερα ο απολογισμό της ελληνικής παρουσίας στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα

Με τον καλύτερο τρόπο άνοιξε ο χορός των συμμετοχών της Ελλάδας στα Παγκόσμιο Πρωταθλήματα, αφού στην πρώτη διοργάνωση του Ελσίνκι η Αννα Βερούλη στον ακοντισμό κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με βολή στα 65.72.

Εκτοτε όμως οι Ελληνες αθλητές - τριες δεν μπόρεσαν να έχουν ανάλογη συνέχεια και το μετάλλιο της Βερούλη έμελλε να είναι το μοναδικό που έχει κατακτήσει η χώρα μας στα 5 Παγκόσμια Πρωταθλήματα.

Από κει και πέρα ξεχωρίζει η 6η θέση του Κουκοδήμου στο Γκέτεμποργκ και η 7η θέση του Ανδριόπουλου στη Ρώμη.

Αξιόλογη ήταν η παρουσία του Αλέξανδρου Τερζιάν στη Στουτγκάρδη '93, όταν κατάφερε να προκριθεί στον ημιτελικό των 100μ, και να σημειώσει χρόνο 10.36.

Ενας άλλος αθλητής που γεύτηκε τη χαρά του τελικού ήταν ο Σπύρος Ανδριόπουλος που το 1987 ήταν 7ος στα 10.000μ με χρόνο 28.07.17.

Στις γυναίκες εκτός της Αννας Βερούλη που είχε άλλη μια παρουσία στον τελικό το 1991 όπου ήταν 10η με 59.12, ξεχωρίζει η συμμετοχή της Κελεσίδου. Η Ελληνίδα ρίπτρια κατάφερε να προκριθεί στον τελικό της δισκοβολίας στο Παγκόσμιο του Γκέτεμποργκ το 1995 όπου ήταν 11η με 58.96.

Στα αξιοσημείωτα και η παρουσία στα ημιτελικά των 100μ στο ίδιο Πρωτάθλημα της Κατερίνας Θάνου όπου σημείωσε χρόνο 11.09.

Σε... κουπιά και πιστόλι το ενδιαφέρον (2016-08-09 00:00:00.0)
Βάθρο και προκρίσεις (2011-08-19 00:00:00.0)
Ωρα για... βάθρο (2006-08-09 00:00:00.0)
Ξεχώρισε η Νιαγκουάρα (2005-07-29 00:00:00.0)
«Ιπτάμενος» Μαρκόφ (2001-08-11 00:00:00.0)
Για χρυσό ο Παυλακάκης (1997-07-11 00:00:00.0)