Ενας "ανθρακωρύχος" με τρόπους "ευγενή". Ο Τιμούρ Κετσπάγια από τη νέα περίοδο θα φοράει την ασπρόμαυρη φανέλα της Νιούκαστλ (για τριετές συμβόλαιο θα εισπράξει περίπου 800 εκατ. δρχ.) παρότι χτες που επέστρεψε από την Αγγλία (αγωνιζόταν με την Εθνική Γεωργίας) δε θέλησε να πει τίποτα γιατί "πρώτα θέλω να μιλήσω με τη διοίκηση". Με βάση έγκυρες πληροφορίες, συμφώνησε σε όλα με τους υπεύθυνους της αγγλικής ομάδας και απομένουν τα τυπικά.
Ο 29χρονος μέσος προσπάθησε ν' αποφύγει την επιβεβαίωση της μετεγγραφής του, όμως η χαρά τον "πρόδωσε". Οταν ρωτήθηκε αν η Νιούκαστλ είναι πρόκληση, απάντησε καταφατικά και πρόσθεσε: "πέτυχα αυτό που ήθελα". Να σημειώσουμε πάντως ότι δεν έχει υπογράψει ακόμα ούτε πέρασε από ιατρικές εξετάσεις. Ο Τιμούρ Κετσπάγια διέψευσε επίσης ότι είχε επαφές με τον Ολυμπιακό.