Σάββατο 11 Μάη 1996
ΒΟΛΕΪ - WORLD LEAGUE
Επεσε αμαχητί

Η Εθνική δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον αποκλεισμό της από τους Ολυμπιακούς και απογοήτευσε στη Βουλγαρία χάνοντας από αντιπροσωπευτικό της συγκρότημα με 3 - 0

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Του απεσταλμένου μας Γ. ΤΖΟΥΣΤΑ).-

Μετά από μια απογοητευτική εμφάνιση η εθνική ομάδα στον πρώτο της αγώνα για το WORLD LEAGUE έχασε στο "Χειμερινό παλάτι των Σπορ" στη Σόφια από τη Βουλγαρία με 3 - 0 (15 - 13, 15 - 3, 15 - 4). Οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Γκάνεφ έφτασαν στη νίκη πολύ πιο άνετα απ όσο περίμεναν.

Οι παίχτες του Χερέρα θύμισαν τον καλό τους εαυτό μόνο στο πρώτο σετ. Μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 0 - 3 δείχνοντας πως ξεπέρασαν το σοκ του αποκλεισμού από την Ατλάντα. Ισοφαρίστηκαν αλλά βρήκαν τις δυνάμεις να φτάσουν στο 7 - 12.

Ομως μέχρι εκεί. Ο νωθρός ως εκείνη τη στιγμή Γκάνεφ "ξύπνησε" και οι οικοδεσπότες μ ένα σερί 8 - 1 πήραν το σετ. Οι διεθνείς κατέρρευσαν και τα υπόλοιπα ήταν πλέον διαδικαστικό ζήτημα. Είναι ενδεικτικό πως στο δεύτερο σετ μέσα σε τρεισήμισι λεπτά έχαναν με 7 - 0...

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι απόψε στις 18.00.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Τόνεφ, Στόεφ, Ναϊντένοφ, Ζελιάσκοφ, Ν. Ιβάνοφ, Γκάνεφ (Ατανάσοφ, Στεφάνοφ, Ε. Ιβάνοφ).

ΕΛΛΑΔΑ: Γκιούρδας, Τσακιρόπουλος, Κουρνέτας, Ντράγκοβιτς, Κυριαζής, Χατζηαντωνίου (Κοβάτσεφ, Πανούσος, Καραμαρούδης, Θεοδωρίδης, Ανδρεόπουλος, Μητρούδης).

Ο Χερέρα στις δηλώσεις του μεταξύ άλλων απέδωσε τα δύο διαφορετικά πρόσωπα της ομάδας στην αυτοσυγκέντρωση και την ψυχολογία, προσθέτοντας ότι πλέον το μυαλό όλων στρέφεται στους επόμενους Ολυμπιακούς.

Στα βήματα της Ελλάδας (1998-10-30 00:00:00.0)
Ξανά "κόκκινος", ο Γκαβρίλοφ (1996-10-08 00:00:00.0)
Απόλυση μετ' επαίνων (1996-07-02 00:00:00.0)
Στην κόψη του ξυραφιού (1996-05-14 00:00:00.0)
Πρεμιέρα με Βουλγαρία (1996-05-10 00:00:00.0)
Δυναμώνει η αισιοδοξία (1996-04-30 00:00:00.0)