Πέμπτη 29 Αυγούστου 1996
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑΣ
Στον τελικό ο Χειμωνέτος

Ο πρωταθλητής μας της ποδηλασίας Γιώργος Χειμωνέτος προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του αγωνίσματος "Κέριν" στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πίστας, που διεξάγεται στο Μάντσεστερ. Ο Ελληνας πρωταθλητής πρώτευσε στη σειρά του αφού κάλυψε τους 6 γύρους της πίστας σε 11 δευτερόλεπτα και 339 χιλιοστά, ενώ δεύτερος ήταν ο Γερμανός πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής και ολυμπιονίκης Μίκαελ Χούμπνερ, που πέρασε και αυτός στην πρώτη 12άδα του αγωνίσματος. Ο τελικός θα γινόταν αργά το βράδυ χτες στην πόλη της Αγγλίας.

Αντίθετα ο πρωταθλητής Νίκος Αγγελίδης τερμάτισε 5ος στην πρώτη σειρά των προκριματικών και θα διεκδικούσε επίσης αργά το βράδυ χτες την πρόκρισή του σε επαναληπτικό αγώνα ρεπεσάζ. Την πρώτη θέση στη σειρά του Αγγελίδη πήρε ο Γάλλος Φρεντερίκ Μανιέ.