Πέμπτη 19 Σεπτέμβρη 1996
Σελίδα 35
ΠΑΟ
Μέτρησε η σοβαρότητα

Δείγμα θετικό για τον Παναθηναϊκό το χτεσινό φιλικό στο Αίγιο κόντρα στην τοπική ομάδα. Το συγκρότημα του Χουάν Ραμόν Ρότσα είχε κέφια και φιλοδώρησε με μισή... ντουζίνα γκολ τους αντιπάλους του (6 - 0). Παρουσία 4.000 φιλάθλων που είχαν την ευκαιρία να δουν τον πρωταθλητή, οι "πράσινοι" είχαν μια καλή παρουσία, κάτι που επισήμανε και ο Ρότσα: "Το ευχάριστο είναι ότι οι ποδοσφαιριστές μας αντιμετώπισαν σοβαρά το ματς κάτι που σημαίνει ότι δεν υποτιμούμε κανέναν αντίπαλο. Παίξαμε σοβαρά, πειθαρχημένα σαν να ήταν ένα επίσημο παιχνίδι. Αυτό ήταν το μεγάλο κέρδος και όχι το μεγάλο σκορ".

Ο χορός των γκολ άρχισε στο 24 με τον Γ. Χ. Γεωργιάδη, ενώ το ημίχρονο έκλεισε, με τέρμα του Κόλα στην εκπνοή, με 2 - 0 για τους τριφυλλοφόρους. Στην επανάληψη ο ΠΑΟ ανέβασε την απόδοσή του και σημείωσε άλλα τέσσερα γκολ με τους: Γ. Χ. Γεωργιάδη 55, Μάρκο 57, Θωμαϊδη 80 και Αποστολάκη 90.

Τη Δευτέρα αναχωρούν οι "πράσινοι" για τη Βαρσοβία για το παιχνίδι με τη Λέγκια.