Του Χρήστου ΚΑΤΣΩΤΗ*
Θα μπορούσε κανείς να βάλει με ευκολία το νέο τίτλο, Οργανισμός Απλήρωτης Εργατικής Δύναμης. Πιστεύουμε ότι ένας τέτοιος τίτλος ανταποκρίνεται στην ακολουθούμενη πολιτική του οργανισμού. Η κυβέρνηση με τα ψευτοεπιχειρήματα των "ενεργητικών" πολιτικών για την απασχόληση και όχι των"παθητικών" πολιτικών επιδοτήσεων των ανέργων, μεταφέρει τον προϋπολογισμό του ΟΑΕΔ, πάνω από 200 δισεκατομμύρια, στις τσέπες του μεγάλου κεφαλαίου. Η κύρια ενασχόληση του Διοικητικού Συμβουλίου του Οργανισμού, είναι η νομιμοποίηση αυτών των πολιτικών που επιβάλλονται με την έγκρισή του.
Το πρόβλημα, όμως, της ανεργίας όχι μόνο παραμένει, αλλά διογκώνεται με αλματώδεις ρυθμούς. Οι άνεργοι βρίσκονται σε απόγνωση, αφού δε στηρίζονται, αλλά και πολύ δύσκολα βρίσκουν δουλιά παρά την... κατάρτισή τους. Τα προγράμματα επιδοτήσεων των επιχειρήσεων είναι στις προτεραιότητες της κυβέρνησης και του ΔΣ του ΟΑΕΔ. Χιλιάδες εργαζόμενοι απασχολούνται σε επιχειρήσεις που επιδοτούνται γι' αυτό πλουσιοπάροχα, μέσω διαφόρων προγραμμάτων. Η πολιτική αυτή έχει ως αποτέλεσμα την παραπέρα αύξηση της ανεργίας με αντίστοιχη αύξηση της απλήρωτης, από τους εργοδότες, εργασίας. Εργασία, που σήμερα την πληρώνουν σε μεγάλο βαθμό - μέσω των επιδοτήσεων που δίνονται από δικά τους χρήματα - οι εργαζόμενοι και όχι οι επιχειρήσεις.
Αυτές οι πολιτικές είναι καθαρά ταξικές, στηρίζουν το μεγάλο κεφάλαιο και τα κέρδη του, αφήνουν απροστάτευτους τους ανέργους. Βρίσκουν στήριγμα στις συμβιβασμένες ηγεσίες. Η πλειοψηφία της ΓΣΕΕ δίνει χέρι βοηθείας στο μεγάλο κεφάλαιο και την κυβέρνηση, για να περάσει την αντεργατική της πολιτική, με τη συμφωνία της και τη στήριξη αυτών των πολιτικών.
Το ταξικό συνδικαλιστικό κίνημα είναι απαραίτητο να αντιδράσει συντονισμένα και δυναμικά, ώστε να τους δυσκολέψει, να ανατρέψει αυτές τις πολιτικές.
* Ο Χρήστος Κατσώτης είναι μέλος του ΔΣ ΓΣΕΕ και του ΔΣ του ΟΑΕΔ