Το χρυσό μετάλλιο αγγίζουν οι Μηλαίος και Πολυχρονίδης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κατηγορίας σκαφών «420» που πραγματοποιείται στο Λα Ροσέλ της Γαλλίας. Μετά την ολοκλήρωση 7 ιστιοδρομιών, το ελληνικό πλήρωμα προηγείται στη βαθμολογία με 28 βαθμούς ποινής, έναντι 47 των Αυστραλών αδελφών Βέλχερ και 56 των Ιταλών Μπούσιτς και Τζάκομπ. Παράλληλα πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποιούν στις γυναίκες οι Δανέζη και Βλάχου, που μετά από 7 ιστιοδρομίες έχουν πλασαριστεί στην 3η θέση της βαθμολογίας.