Πέμπτη 29 Γενάρη 1998
Σελίδα 30
ΔΑΦΝΗ - ΠΑΟ 47 - 69
Ρεσιτάλ Σκοτ

Κάνοντας επίδειξη δύναμης ο Παναθηναϊκός πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στη Δάφνη όπου νίκησε την τοπική ομάδα 69 - 47. Ετσι οι πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την προχθεσινή ήττα του Ολυμπιακού στη Ν. Σμύρνη, αφού συγκατοικούν πλέον με τους ερυθρόλευκους στο ρετιρέ της βαθμολογίας.

Ο Μπάιρον Σκοτ ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι, αφού με προσωπικές ενέργειες έδινε το διαφορετικό χρώμα στη συνάντηση. Πολύ καλή εμφάνιση από πλευράς "τριφυλλιού" είχε και ο Οικονόμου.

Οσον αφορά του γηπεδούχους θα 'λεγε κανείς ότι άντεξαν ένα ημίχρονο καθώς μόνο στο Α' μέρος βρίσκονταν κοντά στο σκορ παλεύοντας για ό,τι καλύτερο (27 - 33 ημίχρονο).

Από κει και πέρα στην επανάληψη δεν μπόρεσαν να αντέξουν τη συνεχόμενη πίεση και απλώς ακολουθούσαν τον Παναθηναϊκό που συνεχώς μεγάλωνε τη διαφορά.

ΔΑΦΝΗ: Παπαλουκάς 3, Φέρμαν 13, Δανιήλ 3, Πουρνάρας 2, Τσόπης 5, Κουκλάκης 8, Γκότνικ 13.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης 17, Καλαϊτζής 3, Παταβούκας, Οικονόμου 16, Σκοτ 22, Ράτζα 11, Χριστοδούλου.