Πέμπτη 5 Φλεβάρη 1998
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ
Σε ρυθμό... ρελαντί

Η ΑΕΚ νίκησε εύκολα τη Χάποελ Ιερουσαλήμ με 65-51 και κρατήθηκε στην πρώτη θέση του ομίλου

Χωρίς να... πιάσει σπουδαία απόδοση η ΑΕΚ κατάφερε χτες να νικήσει τη Χάποελ Ιερουσαλήμ με 65-51 και έτσι να παραμείνει στην κορυφή του ομίλου της Ευρωλίγκα. Ετσι στα επόμενα δυο εναπομείναντα παιχνίδια, με Ούλκερ (εκτός), Παρτιζάν (εντός), χρειάζεται μία νίκη ώστε να πάρει και τυπικά την πρώτη θέση του ομίλου.

Στο χτεσινό παιχνίδι δυο ξεσπάσματα των παικτών της Ενωσης, ένα σε κάθε ημίχρονο, ήταν αρκετά ώστε να διασφαλίσουν τη διαφορά που ήθελε η ελληνική ομάδα να σιγουρέψει τη νίκη απέναντι στους αξιόμαχους Ισραηλινούς.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ ξεκίνησε χαλαρά τον αγώνα, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, αλλά με ηγέτη τον Νίκο Χατζή οι "κιτρινόμαυροι" έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 36-23.

Στην επανάληψη οι Ισραηλινοί ξύπνησαν από το λήθαργο και με ένα σερί 17-7 κατάφεραν να μειώσουν σε 43-40. Η είσοδος του Αντερσεν στον αγώνα ήταν καταλυτική για την Ενωση, αφού ο Δανός με προσωπικές του ενέργειες έδωσε ξανά νέα πνοή στην επίθεση και έτσι ο "Δικέφαλος" ξαναπήρε μια διαφορά 10 πόντων τελειώνοντας ουσιαστικά εκεί τον αγώνα.

Από τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο Τσούρσιτς.

ΑΕΚ: Κολντεμπέλα 5, Λάσα 3, Αντερσον 7, Χατζής 21, Λάρσεν 2, Κακιούζης, Τσακαλίδης 5, Αντερσεν 7, Αλεξάντερ 13, Νικολαϊδης 2.

ΧΑΠΟΕΛ: Ουόλντμαν 16, Ντάνιλε 2, Γκόρντον 4, Τσούρσιτς 22, Ουίλιαμς 8.Σε άλλο αγώνα για τον ίδιο όμιλο η Τιμσίστεμ επικράτησε της Ούλκερ 80-74.

Δεν τα κατάφεραν ΑΕΚ και Προμηθέας (2024-02-01 00:00:00.0)
Ελληνικός "εμφύλιος" ενόψει (1998-02-07 00:00:00.0)
"Χτύπησε" παρτιζάνικα (1998-01-22 00:00:00.0)
Ιδρωσε, αλλά τα κατάφερε (1998-01-15 00:00:00.0)
Ποδαρικό με Αντερσον (1998-01-08 00:00:00.0)
Ξεχωρίζει ο Ολυμπιακός (1997-11-08 00:00:00.0)