Το έργο του Νίκου Καζαντζάκη "Ο Καπετάν Μιχάλης" σε θεατρική διασκευή Κωστή Κολώτα παρουσιάζει το ΔΗΠΕΘΕ Καλαμάτας,σε σκηνοθεσία Στέφανου Κοτσίκου,σκηνικά - κοστούμια Νίκου Κασαπάκη και μουσική επιμέλεια Ιάκωβου Δρόσου.Παίζουν: Αλίκη Αλεξανδράκη, Χρήστος Αποσπόρης, Ιφιγένεια Δεληγιαννίδου, Γιάννης Ζαβραδινός, Μανώλης Ιωνάς, Σπύρος Σαραφιανός, Νίκος Χαραλάμπους,κ.ά. Ο Νίκος Χαραλάμπους που ερμηνεύει το ρόλο του Καπετάν Μιχάλη σημειώνει: "Ο Καζαντζάκης είναι αίμα μας και η ιστορία του μας αφορά άμεσα, αφού έχει να κάνει με την αιώνια απειλή των Τούρκων. Το θέμα είναι καυτό. Για μένα σ' αυτή την παράσταση δεν υπάρχει χαρακτήρας, υπάρχει αρχέτυπο. Υπάρχει η αιώνια δύναμη αντίστασης απέναντι σε κάτι που καταπιέζεται και ανθρωποποιείται από μια ειδική περίπτωση ανθρώπου, ο οποίος δεν ανέχεται εξουσία".