Σελίδα 35
ΗΡΑΚΛΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ 66-55
Δίκαια και εύκολα

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.-

Εύκολα κέρδισε ο Ηρακλής το δεύτερο παιχνίδι του με τον Απόλλωνα 66-55 (ημίχρονο 32-24) και ελπίζει τώρα στο τρίτο παιχνίδι που θα γίνει στην Πάτρα το Σάββατο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε ένα προβάδισμα ασφαλείας σ' όλο το πρώτο ημίχρονο, με μεγαλύτερη διαφορά 13 πόντων στο 15 (31-18), αλλά σύντομα ο Απόλλων πλησίασε στο σκορ (34-30) στο 22 χωρίς να φτάσει ποτέ στην ισοφάριση. Ακόμα πιο κοντά έφτασε η πελοποννησιακή ομάδα στο 27 με 40-39, αλλά κατόπιν ο Ηρακλής διατήρησε όχι μόνο το προβάδισμα, αλλά και την τελική επικράτηση.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έπαιξε καλό μπάσκετ στο πρώτο μέρος και με καλύτερους του Μαματζιόλα, Μπάκναλ και Γέρεμιτς πέτυχε την άνετη νίκη. Η ομάδα της Πάτρας παρά την πολύ καλή απόδοση και παρουσία των Μικ και Ντόσον, δεν κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού και παρότι είχε τον έλεγχο των επιθετικών ριμπάουντ, κυρίως με τον Μικ, ηττήθηκε και ελπίζει τώρα στο καθοριστικό τρίτο παιχνίδι.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χατζηβρέτας 3, Γιαννουζάκος 10, Μαματζιόλας 15, Αραμπίδης, Γέρεμιτς 5, Μπρούγος, Ποδαράς 6, Μπάκναλ 15, Παπαδόπουλος 5, Συριστατίδης 7.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Τσουκ, Μικ 18, Ντόσον 19, Γεωργικόπουλος 5, Χατζόπουλος 2, Βετούλας 6, Γκρέι 2, Μολφέτας, Σούλης 4.