Σελίδα 78
Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ
Ανγκελ Ιορντανέσκου

Στον πάγκο της κάθεται ο 48χρονος πλέον Ανγκελ Ιορντανέσκου. Ομως ο "στρατηγός" μετά την ολοκλήρωση του θεσμού, όπως είναι γνωστό, αναλαμβάνει το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας μας. Πάντως έχει ιδιαίτερα παράπονα αφού ούτε η ομοσπονδία, ούτε συνάδελφοί του τον στήριξαν όσο περίμενε. Η πρώτη έφτασε στο σημείο να μην πληρώνει τα εισιτήρια ξενιτεμένων παιχτών και έτσι αυτοί έλειπαν από φιλικά, ενώ ο εκλέκτορας των Ελπίδων, αρνήθηκε να του παραχωρήσει ποδοσφαιριστές για να φρεσκάρει την ομάδα.

Ο Ιορντανέσκου ήταν από τους μεγαλύτερους χαφ της Στεάουα, αλλά και της Εθνικής με την οποία μετράει 64 συμμετοχές και 26 γκολ. Την ποδοσφαιρική του καριέρα την έκλεισε στον ΟΦΗ. Αρχικά ανέλαβε βοηθός του Εμεριχ στη Στεάουα, όπου το '86 κατέκτησε Κύπελλο Πρωταθλητριών. Την επομένη έγινε πρώτος προπονητής και το '89 ξαναπήγε στον τελικό του Πρωταθλητριών. Ακολούθησε η Ανόρθωση, επιστροφή στη Στεάουα (πήρε πρωτάθλημα) και από το 1993 ανέλαβε την Εθνική.