Ενα εξαιρετικά ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ, "Το ανθρώπινο ζώο",παρουσιάζεται και αύριο Κυριακή από τη ΝΕΤ στις 17.00, που έχει για θέμα τις πολύπλοκες διασυνδέσεις ανθρώπινης και ζωώδους φύσης, με κοινά χαρακτηριστικά στη συμπεριφορά των ανθρώπων, όσο και των ζώων. Παρουσιαστής είναι ο Ντέσμοντ Μόρις, ένας από τους πιο πρωτότυπους και δημοφιλείς επιστήμονες της εποχής μας, που μας μεταδίδει απλοποιημένα και με αμεσότητα τις εκπληκτικές ανακαλύψεις του, μεταφέροντάς μας σε πόλεις και ζούγκλες, σε πολιτισμένες και πρωτόγονες κοινωνίες, για να παρατηρήσουμε τον "πεσμένο άγγελο", το σημαντικότερο ζώο: Homo sapiens.