Πέμπτη 28 Γενάρη 1999
ΜΠΑΣΚΕΤ - Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Ανεβαίνει η ΑΕΚ

Νίκησε τον Αρη με 65 - 56 και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής την πρώτη τετράδα

"Με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια" πέτυχε χτες η ΑΕΚ. Αρχικά έμαθε ότι πήρε και τυπικά τους δύο βαθμούς της νίκης στον αγώνα με τον Πανιώνιο. Λίγο αργότερα επικράτησε του Αρη ευκολότερα από ό,τι δείχνει το τελικό 65 - 56, αποδεικνύοντας ότι μπορεί να τα καταφέρει το Σαββατοκύριακο στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου. Η πείρα του Κ. Πολίτη μεταμόρφωσε την ομάδα της Ν. Φιλαδέλφειας κι αν ο Εϊς Κάστις από το πανεπιστήμιο της Βιρτζίνια, που ήρθε χτες για να δοκιμαστεί, αποδειχθεί λαχείο, η ΑΕΚ προλαβαίνει να πλασαριστεί ακόμα και στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος. Το άγχος και τα λάθη των τελευταίων λεπτών δεν της επέτρεψαν να καλύψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Το 47 - 27 εξανεμίστηκε μέσα σε λίγα λεπτά και ο Αρης με κορυφαίο τον Σιγάλα έφτασε να διεκδικεί ακόμα και τη νίκη (60 - 55 στο 38).

Ο Ολυμπιακός δε δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Απόλλωνα με 85 - 60, όπως και ο Ηρακλής το Μαρούσι με 86 - 67, μετά από ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο. Τα υπόλοιπα παιχνίδια κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο. Το Ηράκλειο έμεινε ζωντανό στη διεκδίκηση της παραμονής στην κατηγορία, νικώντας τον Πανιώνιο με 73 - 71. Οι Νεοσμυρνιώτες πάλεψαν μέχρι το 39, όμως οι Σιμς και Δρελιώζης πέταξαν την ευκαιρία σουτάροντας άστοχα από τα 6.25 μέτρα. Στα Πατήσια ο Φορντ ήταν ασταμάτητος και οι 28 πόντοι που σημείωσε αποδείχτηκαν αρκετοί για να κάμψει ο Σπόρτιγκ την αντίσταση του Περιστερίου με 86 - 75. Το παιχνίδι ήταν νευρικό και στο ημίχρονο οι δύο προπονητές λίγο έλειψε να έρθουν στα χέρια. Στου Παπάγου η τοπική ομάδα, με κορυφαίο τον Διαμαντόπουλο, επικράτησε της Νήαρ Ηστ με 79 - 71 κι ελπίζει στην παραμονή.