Πέμπτη 20 Φλεβάρη 1997
Σελίδα 38
ΠΑΟ - ΟΡΤΕΖ 73 - 71
Νίκη γκραν - γκινιόλ

Ενα τρίποντο του Ντίκινς έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟ στον τελευταίο αγώνα για τη Β φάση της Ευρωλίγκα επί της Ορτέζ με 73-71 (31-41).

Οι "πράσινοι" για άλλη μια φορά προβλημάτισαν με την απόδοσή τους.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού παρουσίασαν πολλά προβλήματα στην άμυνά τους σε όλο το Α ημίχρονο, ενώ και στην επίθεση παγιδεύτηκαν από τη ζώνη των Γάλλων και δεν μπορούσαν να βρουν τις λύσεις που χρειάζονταν. Μόνο στο Β μέρος και με το ενδεχόμενο της ήττας να πλανάται απειλητικά, κατάφεραν να ανέβουναγωνιστικά, ενώ οι Κοχ και Ντίκινς με τις ενέργειές τους κατάφεραν να ανατρέψουν την σε βάρος τους κατάσταση.

Από την άλλη, οι Γάλλοι που χτες έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί για πρόκριση στην επόμενη φάση μπήκαν αποφασισμένα στο παιχνίδι αιφνιδιάζοντας την ελληνική ομάδα, που απλά ακολουθούσε στο σκορ. Λίγο πριν το ημίχρονο μάλιστα, έφθασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της αφού προηγήθηκαν με 41-29. Στην επανάληψη, όμως, η απουσία εναλλακτικών λύσεων από τον πάγκο (ο Γάλλος κόουτς χρησιμοποίησε μόνο έξι παίκτες σε όλο το παιχνίδι) κούρασε τους παίκτες της Ορτέζ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης 3, Κοχ 13, Κόρφας 3, Οικονόμου 10, Ντίκινς 15, Νικόλα 13, Νουόσου 2, Μαρτίνεθ 6, Αμίτσι 7.

ΟΡΤΕΖ: Φότου 6, Κράουντερ 10, Ντιμπό 20, Γκαντού Τ. 17, Φουαρέ 11, Γκαντού Ν. 7.