Πέμπτη 6 Μάη 1999
Πήρε προβάδισμα ο δικέφαλος

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε 79 - 73 στην παράταση τον Αρη και ξεκίνησε νικηφόρα

Ο,τι δεν κατάφεραν σε 40 αγώνα πέτυχαν στην πεντάλεπτη παράταση οι παίκτες του ΠΑΟΚ που επικράτησαν του συμπολίτη τους Αρη με 79 - 73 στην παράταση (κ.ά. 70 - 70) και έκαναν έτσι το πρώτο βήμα για την εξασφάλιση της τρίτης θέσης που οδηγεί στην Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αφού και οι δυο ομάδες πάλευαν εξίσου για τη νίκη και καμία δεν μπορούσε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι υπήρξαν 10 ισοπαλίες στο σκορ καθώς και 16 εναλλαγές. Ο ΠΑΟΚ αν και προηγήθηκε με έξι πόντους 3 πριν την κανονική λήξη του παιχνιδιού (66 - 60) εντούτοις ο Αρης δεν κατέθεσε τα όπλα, ανέκαμψε και με δυο βολές του Γουάιτ ισοφάρισε σε 70 - 70 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί όμως οι ρόλοι αντιστράφηκαν, αφού οι παίκτες του ΠΑΟΚ έδειξαν πιο ψύχραιμοι και με περισσότερο πάθος για τη νίκη και χάρις στο τρίποντο του Κολντεμπέλα 2 πριν τη λήξη που ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους (77 - 72) άρχισαν να γέρνουν την πλάστιγγα της νίκης προς το μέρος τους. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο Αρης από τα μισά του β μέρους στερήθηκε των υπηρεσιών του Σιούτη που τραυματίστηκε και αποχώρησε ενώ στην παράταση δεν είχε και τον Σιγάλα που είχε βγει με 5 φάουλ.

ΠΑΟΚ: Κολντεμπέλα 14, Νικολαϊδης 3, Μπέρι 14, Μπαλογιάννης 20, Κιγνκ 22, Γιαννούλης 8.

ΑΡΗΣ: Λιαδέλης 25, Χρυσανθόπουλος 7, Σιγάλας 4, Γαλακτερός 1, Αγγελίδης 4, Μιούρσεπ 18, Γουάιτ 20.