Πέμπτη 3 Αυγούστου 2000
ΜΠΑΣΚΕΤ
Χαμογέλασαν τελευταίοι...

Στους «οκτώ» της Ευρώπης η Εθνική Νέων μετά από συγκλονιστικό αγώνα με την Τουρκία

Τα παιδιά του Κώστα Πετρόπουλου φιγουράρουν στους «8» της Ευρώπης
Πανηγυρική αλλά και παράλληλα συγκλονιστική πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης πήρε χτες η Εθνική Νέων, που μετά από αγώνα-«θρίλερ» επικράτησε στη δεύτερη παράταση της Τουρκίας με 98-94 (75-75 κ.α, 85-85 α΄ παράτ.) για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην ΠΓΔΜ. Η νίκη αυτή έδωσε το δικαίωμα στην Εθνική μας να περάσει ως τρίτη προνομιούχος ομάδα από τον όμιλό της στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπος και υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο σκορ χωρίς κάποια από τις δυο ομάδες να ξεφύγει με διαφορά ασφαλείας. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλο το διάστημα εκτός από το τελευταίο πεντάλεπτο. Οι Τούρκοι με ένα ξέσπασμα προηγήθηκαν 41-34 στο τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου. Η ελληνική ομάδα αντέδρασε και στο 25΄ ισοφάρισε 45-45 για να πάρει κι ένα μικρό προβάδισμα στο 35΄ (66-62). Οι διεθνείς μας θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια όταν προηγήθηκαν 74-69 ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε. Δεν πέτυχαν άλλο πόντο και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση με σκορ 74-74 καθώς οι αντίπαλοί μας ευστόχησαν σε μία από τις δύο βολές, τέσσερα δεύτερα πριν το φινάλε. Οι Τούρκοι είχαν στον έλεγχό τους το πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, όμως δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερα από το να οδηγηθούν σε δεύτερη παράταση(85-85). Παρά τα πολλά προβλήματα με τα φάουλ, οι παίκτες του Πετρόπουλου τα κατάφεραν. Το σκορ ήταν 95-94 7,5 δεύτερα πριν το φινάλε όταν ο Δορκοφίκης με λέι απ (ευστόχησε και σε μία βολή από το φάουλ) έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων. Ο αντίπαλος της Εθνικής μας στα προημιτελικά θα εξαρτηθεί από τον αγώνα της Σλοβενίας με τη Γαλλία. Εάν νικήσουν οι Σλοβένοι τότε αυτός θα είναι ο επόμενος αντίπαλος ενώ σε διαφορετική περίπτωση το παιδιά του Κώστα Πετρόπουλου θα αντιμετωπίσουν την Κροατία.

ΕΛΛΑΔΑ: Παπαμακάριος 7, Πετρόπουλος 14, Δορκοφίκης 22, Φώτσης 8, Διαμαντίδης 4, Πέττας 16, Παπαδόπουλος 27.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Γκουλέρ 13, Κοσέογλου 11, Σέβικ 11, Κουτβέρ 4, Οργκάν 29, Σολάκ 12, Πέκερ 8.