Ερώτηση του Κόμματος στη Βουλή
«Η πυρκαγιά που ξέσπασε στο ΚΥΤ Ωραιοκάστρου της Θεσσαλονίκης, προκάλεσε τη διακοπή της ηλεκτροδότησης σε πολλές περιοχές (Θεσσαλονίκη, Μακεδονία, Θράκη), δημιουργώντας σοβαρά προβλήματα.
Το συγκεκριμένο γεγονός όπως και άλλα προβλήματα και περιστατικά είναι αποτέλεσμα της πολιτικής ιδιωτικοποίησης και απαξίωσης της μεγαλύτερης δημόσιες επιχείρησης (κατασκευή νέων ΚΥΤ, γιγάντωση της ανάθεσης δραστηριοτήτων σε εργολάβους, έλλειψη προσωπικού, κακή συντήρηση δικτύου κ.ά.), η οποία εντάσσεται στις γενικότερες επιλογές της ΕΕ για απελευθέρωση και του τομέα της ηλεκτρικής ενέργειας. Πολιτική που ακολουθεί η κυβέρνηση της ΝΔ, συνεχίζοντας την πραχτική των προηγούμενων κυβερνήσεων, προς όφελος των μεγαλομετόχων της ΔΕΗ και των επιχειρηματικών ομίλων που δραστηριοποιούνται στην παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας. Αποδείχτηκε για μια ακόμη φορά ότι η ΝΔ, για να αυξηθούν τα κέρδη των κεφαλαιοκρατών, θυσιάζει τις ανάγκες της λαϊκής οικογένειας (αύξηση τιμών, ποιότητα, ενεργειακή επάρκεια κ.ά.). Επιβεβαιώνεται η θέση του ΚΚΕ ότι πρέπει άμεσα να σταματήσει η ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ. Η ηλεκτρική ενέργεια να αποτελεί λαϊκή περιουσία, που μπορεί στα πλαίσια της λαϊκής οικονομίας να αναπτυχθεί προς όφελος των εργαζομένων και των λαϊκών στρωμάτων».
Με βάση τα παραπάνω το ΚΚΕ καταγγέλλει την πολιτική της κυβέρνησης και ζητά τη λήψη άμεσων μέτρων σε τρία επίπεδα: